Callejón er eftertragtet
Real Madrids spanske kantspiller Callejón kan meget vel blive målt og vejet for let til Ancelottis projekt i hovedstadsklubben, hvilket har fået flere klubber til at holde et vågent øje med den trofaste spiller, her i blandt engelske Liverpool, italienske Napoli og Fiorentina.
MARCA erfarer således, at Ancelotti er parat til at lade den alsidige kantspiller søge nye udfordringer, blandt andet fordi Morata og Jesé har imponeret ved henholdsvis u/21 EM og u/20 VM, hvor førstnævnte blev topscorer og sidstnævnte også følger godt med på listen under det igangværende u/20 VM. Ligeledes slog Jesé Butragueños gamle målrekord for Castilla, hvilket har givet genlyd, ikke kun i Real Madrid, men i fodbold-Spanien i al almindelighed.
Liverpool fører angiveligt kampen om Callejóns underskrift og skulle eftersigende have givet et konkret bud, men den tidligere Liverpool og nuværende Napoli-træner, Benitez, har også set sig varm på spanieren, hvorfor en forestående priskrig er under opsejling.
Callejón har lidt under den store kvalitet i Real Madrids trup siden sin tilbagevenden i 2011 og har udelukkende fået sporadiske forsøg på at vise sine kvaliteter i mindre ubetydelige opgør. Spørgsmålet er blot om England eller Italien bliver spanierens næsten destination, men transfervinduet er langt og flere bejlere kan sagtens nå at byde sig til.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
