Benfica-træner: Coentrao er velkommen

13 år 3 uger siden #1 af Daniel

Selvom Real Madrids portugisiske venstreback, Coentrao, spillede en fornuftig 2012/13-sæson, i lyset af Marcelos fravær pga. flere skadesperioder, mener diverse medier at vide, at portugiseren ikke er at finde i hovedstadsklubben efter sommerens hektiske transfervindue; Monaco har været nævnt, men et gensyn med Benfica virker overvejende sandsynligt, hvilket Benfica-træneren, Jorge Jesus, bifalder:

- Coentrao er dén portugisisk landsholdsspiller, jeg foretrækker at se i Benfica – hvis man ser bort fra Ronaldo, siger Jesus ifølge portugisiske ’A Bola’.

Coentrao er en velanset skikkelse i Benfica, og Jesus er heller ikke sen til at hævde, at en forestående erhvervelse af venstrebacken vil være med til at løfte holdet yderligere:

- Han har allerede spillet her før og alle i og omkring klubben elsker ham. Han er den bedste portugisiske back på markedet og han vil gøre os endnu stærkere, slutter Jesus.

Alle pile peger i retningen af, at Coentrao ender i en ny klub, dels fordi Real Madrid er i færd med en større udrensnings qua klubbens nye strategi og dels fordi, at Marcelo er sin skade kvit; Benfica-træneren er klar til at byde Coentrao velkommen i den klub han repræsenterede fra 2007-2011, inden han skiftede til den spanske hovedstadsklub, Real Madrid.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum