Levy truer Bale med tribunen

12 år 11 måneder siden #1 af Siempre Madrid

Ifølge spanske Marca er Gareth Bale-handlen trådt ind i en ny fase, hvor det handler om at holde tungen lige i munden i de sidste og afgørende forhandlinger, inden waliseren tiltræder i Real Madrid.

Angiveligt skal Daniel Levy have taget Gareth Bales modvilje mod at spille flere kampe for Tottenham så ilde op, at han nu decideret truer offensivspilleren med at sende ham på tribunen i det kommende år og nægte at sælge ham.

Gareth Bales tiltag svækker Tottenhams forhandlingsmuligheder og Daniel Levy og Tottenham har naturligvis et ønske om at hente så mange penge som muligt for waliseren og derfor sætter man nu hårdt mod hårdt i de afsluttende forhandlinger med Real Madrid.

Gareth Bale var ikke med Tottenham til udekampen mod Monaco i denne weekend og han spillede heller ikke kampe for London-klubben på deres Asien-tur, hvor han ydermere ikke deltog i reklame-arrangementerne.

Real Madrid og Tottenham menes at være så langt i forhandlingerne, at man kan præsentere en aftale i den kommende uge og med en pris, som kommer til at ligge i omegnen af 100 millioner €, men Tottenham ønsker at holde waliseren et år mere, hvilket Real Madrid under ingen omstændigheder accepterer, når man tager den høje pris i betragtning. Til gengæld meldes det, at Real Madrid har fået en meget fordelagtig afdragsordning, som betyder at beløbet deles i 5 portioner, hvor man det første år betaler 25 millioner €.


No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 11 måneder siden #2 af Siempre Madrid
Calma, Calma, det er naturligvis ikke en trussel, som Daniel Levy kan opretholde ret længe og skulle han alligevel begå sit livs dumhed og gøre det, så kan Real Madrid og Gareth Bale sætte sig tilbage og vente på, at tiden ordner alt for dem.

Sagen er nemlig den, at til en start vil Daniel Levy opleve masser af sympati-tilkendegivelser for en sådan holdning, for "Så kan Real Madrid lære, at de ikke kan få alt, hvad de peger på og Gareth Bale kan lære at respektere en kontrakt".

Som tiden går vil nogle af disse sympatisører (medløber-sympatisørerne, som er i flertal) dog langsomt vende sig mod Daniel Levy, hvis Real Madrid bliver ved med at opretholde en sund interesse og vise vilje til at finde en løsning og Gareth Bale samtidig taler for sin syge moster og kommer med erklæringer om, at han har gjort alt for Tottenham, men nu står over for en sjælden mulighed i sin karriere.

Til den tid (og så vidt kommer det aldrig), vil prisen så bare være en helt anden end den Daniel Levy kan tillade sig at kræve i dag.

Så ingen grund til panik, det er blot en sidste krampetrækning fra Tottenham-bossen. Gareth Bale spiller i Real Madrid i den kommende sæson.

No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • rene
  • Gæst
  • Gæst
12 år 11 måneder siden #3 af rene
Besvaret af rene på emne Levy truer Bale med tribunen
Ser heller ikke det her som nogen trussel, da Levy naturligvis er interesseret i at presse citronen til det sidste, men heller ingen tvivl her om at Bale bliver præsenteret som ny real spiller i næste uge.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 11 måneder siden #4 af Dios
Besvaret af Dios på emne Levy truer Bale med tribunen
Hvordan kan det være en fordelagtig afdragsordning? Om du betaler idag eller imorgen ændre vel ikke på noget.

No solo soy perfecto, también soy Madridista.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 11 måneder siden #5 af BBB
Besvaret af BBB på emne Levy truer Bale med tribunen

Dios skrev: Hvordan kan det være en fordelagtig afdragsordning? Om du betaler idag eller imorgen ændre vel ikke på noget.


Selvom man har pengene på bankbogen, så er det sandsynligt, at man låner når det drejer sig om så stort et beløb. Dermed bliver renteudgifterne meget lavere ved at lade den løbe over fem år, og vi kan drage fordel af inflationen.
Følgende bruger(e) sagde tak: Dios, El_Juan

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 11 måneder siden #6 af El_Juan
Besvaret af El_Juan på emne Levy truer Bale med tribunen
Jeg må ærligt erkende, at jeg tidligere var overbevist om, at Bale først ville komme til næste sommer, men nu synes jeg efterhånden alt peger i retningen af, at han kommer denne sommer.

Og det lyder som en fin anordning. For alle parter. Man kan dog passende smide Coentrão med oveni. Og/eller Di María, som på en god dag godt kan vurderes til 25 mio. € ;-)

Jeg er stadig af den klare holdning, at Kaká eller Di María skal væk når Bale kommer. Og bedømt ud fra præstationerne indtil videre i opstartsfasen, så er det Kaká der endegyldigt må sande, at hans tid i Real Madrid er ovre.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 11 måneder siden #7 af mortenj
Besvaret af mortenj på emne Levy truer Bale med tribunen
Smid da lige Di Maria, Coentrao OG Kaka oveni handlen. Det burde kunne sænke prisen gevaldigt. Det ville være alt for fedt, men det er ren ønsketænkning at det skulle ske.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum