Spillerpræsentation: Illarramendi
- realmadsen
-
Emne forfatter
- Offline
- Ekspert bruger
-
- Mi unico estimulante es la camiseta blanca!
Vi er nået til transfervinduets baskiske islæt Illarramendi, hvis fulde navn lyder Asier Illarramendi Andonegi. Den unge defensive midtbanemand er født den 8. marts 1990 i den lille baskiske havneby Mutriku, der ligger midt i mellem de to baskiske hovedbyer og fodboldrivaler Bilbao og San Sebastian. Da fodboldtalentet for alvor viser sig for den unge Asier, vælger han at kigge mod øst og hele sin fodboldopvækst har Illarramendi fået hos de blå og hvid stribede i La Real. Først for adskillige af Real Sociedads ungdomshold og senere for Real Sociedads b-hold, hvor han begynder at slå sit navn fast. Han når at spille 93 b-holds kampe og score syv mål inden han 19. juni 2010 for første gang får spilletid for førsteholdet i udekampen mod Elche i Segunda Division. I januar 2011 får Illarramendi så sin debut i Primera Division ude mod Villarreal El Madrigal. I den forgangne sæson viser Illarra så for alvor, hvilken nøglespiller han er og i hans 32 optrædener for Sociedad starter han inde i samtlige. I alt når han at optræde 54 gange i den blå-hvide førsteholdstrøje inden han i juli i år skifter til hovedstadsklubben for hele 39 millioner euro. I øvrigt det største beløb Real Madrid har betalt for en spansk spiller. Illarra fungerer i udgangspunktet som defensiv midtbane og beskrives som intelligent i nedbrydningen af modstanderens angreb, samt i opbygningen af det fremadrettede spil. Endvidere tillader hans teknik også afslutninger og frispark typisk på kanten af feltet. Som en stor del af Real Madrids nyerhvervelser i denne sæson er også Illaramendi en del af den fantastisk talentfulde u21-landsholdstrup, der senest har vundet EM i 2013.
I størstedelen af sidste sæsons kampe stillede Real Sociedad op i 4-2-3-1 formation og her har Illarra indtaget positionen som en af de to sammentømrer mellem fireback-kæden og offensiven. Præcis den position som også Khedira har indtaget i flere udekampe. Det er dog næppe heller svært at forestille sig Illarra indgå i den 4-3-3 formation som Ancelotti startede ud med i sæsonåbneren mod Betis. Igen vil det med stor sandsynlighed blive på bekostning af tyskeren eller optaktssæsonens helt store åbenbaring Casemiro. Heraf kan man samtidig forestille sig, at Illarramendi og Xabi Alonso vil indgå i et mere naturligt makkerpar i og med deres fælles fodboldopdragelse, -filosofi og –forståelse hos Real Sociedads fodboldakademi.
I øjeblikket er Illarramendi ude med en muskelskade og han holdes derfor på skånekost af klubbens fysioterapeuter og medicinske stab, så man ikke igen oplevere at "miste" et kæmpetalent på grund af forceret genoptræning, som tilfældet var med Nuri Sahin. Ikke desto mindre skal det blive mere end almindeligt spændende at følge det unge kæmpetalents kamp for en plads i start 11'eren. Her vil baskerens rekordhøje transfersum måske spille ind og give ham en fordel i Ancelottis lotteri. Asier Illarramendi spiller med nummer 24 på ryggen.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
