Optakt: Et godt udgangspunkt er vigtigt
Januar måned er notorisk ensbetydende med spansk pokalfodbold; Copa del Rey sparkes således i gang igen for Real Madrids vedkommende i morgen, hvor Osasuna gæster Santiago Bernabéu. Den traditionsrige pokalturnering er så småt ved at finde sig i en mere betydningsfuld fase, og dette vil man givetvis også kunne ane af Real Madrids startopstilling, som formentlig kommer til at huse et prominent navn eller to.
Ancelotti fortalte således på dagens pressemøde, at Bale er tilbage i startopstillingen til fordel for Di María, der siden mandagens kamp (mod Celta Vigo red.) har været i stor modvind i den spanske presse, efter en lidt uheldig episode, men Ancelotti pointerede, at det intet havde med denne sag at gøre, men snarere det faktum, at Bale ikke startede inde i selv samme opgør. Real Madrids Champions League og Copa del Rey-målmand, Iker Casillas, er ligeledes tilbage mellem stængerne, og mon ikke det kribler efter at spille førsteholdsfodbold for den folkekære målmand, der tidligere på ugen blev forælder til en velskabt dreng.
Om end forventningerne om et godt udgangspunkt er store, så kunne man sagtens forestille sig, at Ancelotti alligevel hiver en lille kanin eller to op af hatten – Jesé er et glimrende eksempel. Den lille spanske vidunderdreng, er ved at statuere sig, som mere end blot en periferispiller i Real Madrid og ligner mere og mere en spiller, der ved at forløse sit enorme potentiale. Derfor ville det givetvis ikke være en kæmpemæssig overraskelse, såfremt Jesé skulle finde sig selv på holdkortet i morgen, men det lugter alligevel lidt af, at Benzema bliver genvalgt på toppen med Isco liggende bag ved.
I Alonsos fravær kommer Illarramendi med overvejende sandsynlighed til at ligge og distribuere boldene sikkert rundt mellem geledderne sammen med Luka Modric, ligesom det forventes, at firebackkæden er næsten identisk med den tilsvarende mod Celta Vigo – Arbeloa kunne meget vel overtage Carvajals plads på højrebacken.
Osasuna er absolut ikke Pamplona-skræmmende på fremmede græstæppe, men qua deres lodtrækningsheld og dermed første kamp på Bernabéu, forventes det da alligevel, at baskerne vil forsøge at til snuske sig et favorabelt resultat, som givetvis ville gøre det aldeles vanskeligt for Real Madrid i det omvendte opgør på Reyno de Navarra.
Det er indiskutabelt rigtig vigtigt at skabe sig et brugbart udgangspunkt i et opgør over to kampe og dette skal Cristiano Ronaldo og co. selvfølgelig nok også sørge for.
Real Madrid forventede hold: Casillas; Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo; Illarra, Modric, Isco; Bale, Cristiano Ronaldo og Benzema.
Pérez Montero fløjter kampen i gang i morgen kl. 21:30 dansk tid og herligheden kan endvidere ses på 6’eren.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
