Joachim Löw tror på Sami Khediras VM-chance

12 år 3 måneder siden #1 af Siempre Madrid

Den tyske landstræner Joachim Löw har stadig fuld tiltro til, at Sami Khedira når at blive klar til sommerens VM-slutrunde i Brasilien.

Det fortæller han til TV-stationen Sky:
- I forhold til Sami har jeg en meget positiv fornemmelse, fordi jeg ved hvor hårdt han træner for at komme i form.

Joachim Löw slår samtidig fast, at han er i løbende kontakt med Sami Khedira, som blev alvorligt knæskadet i november måned i en venskabskamp mellem Tyskland og Italien og Löw betoner også vigtigheden af at have Khedira med til slutrunden.

Sami Khedira er også fortrøstningsfuld, men har dog et forbehold:
- Målet er at spille VM-slutrunden. Men jeg vil gerne kunne fortælle træneren, at jeg er i stand til at gå ind i nærkamps-situationer uden nogen form for frygt.

Sami Khedira træner i øjeblikket på Sicilien, men forventes at vende tilbage til Madrid i løbet af 14 dage, hvor han vil begynde at træne med sine holdkammerater og herefter være klar til at komme i kamp mod sæsonens slutning.


No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum