Statistikken er på spansk side
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
Cristiano Ronaldo scorede to gange sidst Bayern Munchen mødte Real Madrid på spansk jord. Vi tager gerne en gentagelse på onsdag.
Statistik fortæller sjældent hele sandheden, alligevel kan de rigtige tal have en yderst positiv effekt.
Og får Ancelotti behov for at animere sine spillere forud for kampene mod Bayern München yderligere, så kan han blot hive nedenstående historik frem:
Real Madrid har slået tyskerne i de seneste fire kampe på Bernabéu
Hjemmebanestatistikken hedder syv sejre, en uafgjort og to nederlag i spansk favør
11 gange i træk har Madrid enten vundet eller spillet uafgjort mod et tysk hold på eget græs
Den seneste kamp mod München i Madrid blev afviklet i 2012 og endte 2-1 på to mål af Cristiano Ronaldo
Man skal helt tilbage til 2001 for at finde seneste Bayern München-sejr på Bernabéu
Tallene er altså på Madrids side, men ingen i truppen er dog alligevel i tvivl om, at det vil kræve en mandfolkepræstation at slå et af Europas stærkeste mandskaber.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Ancelotti has never lost against Bayern Munich as manager in the Champions League (4 wins, 2 draws all with AC Milan).
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
