90 minutters spil til et mål

  • realmadsen
  • realmadsen's profilbillede Emne forfatter
  • Offline
  • Ekspert bruger
  • Ekspert bruger
  • Mi unico estimulante es la camiseta blanca!
12 år 3 måneder siden #1 af realmadsen

Efter et minuts stilhed til ære for den netop afdøde Tito Vilanova udviklede den sportslige del af aftenens fodboldkamp i den nordlige ende af Madrid sig ganske som forventet. Real Madrid satte sig fra kampens start ganske tungt på boldbesiddelsen og allerede indenfor de første fem minutter brændte det flere gange alvorligt på foran Andrés i Osasuna-målet. Forløsningen skulle det til tider kræsne publikum på Bernabeu heldigvis ikke vente længe på denne lørdag aften, da Cristiano Ronaldo efter knap seks minutter tog sagen i egen hånd og klaskede læderkuglen i netmaskerne. Intet mindre end en verdensklasse scoring fra verdens bedste fodboldspiller. Resten af halvlegen var der i store perioder tale om spil til et mål og her var en sjov lille detalje, at Sergio Ramos flere gange søgte med frem som decideret targetmand, dog uden større succes. Som i flere andre hjemmekampe mod spanske midterbundhold sad man blot og ventede på kampens anden scoring, der allerede tidligt ville lukke al spænding om det endelige udfald. Den kom dog ikke i de første 45 minutter og så havde Osasunas trænerstab trods alt en smule "håb" at tale om i pausens peptalk.

Peptalk eller ej så fortsatte det entydige billede fra første halvleg og endda minuttallet var stort set identisk med første halvlegs da Cristiano på endnu flottere vis gjorde det til 2-0 med endnu en perle af et langskud, der modsat første halvlegs mål endte i trekanten og efterlod Andrés sprællende forgæves. Kort efter skulle Sergio Ramos' "nyopfundne" position som targetman give pote, da han på et fremragende indlæg fra Di María satte hovedet på og for tredje gang lod Osasuna-målmanden hente bolden ud af nettet.

Det er ikke fordi skribenten ikke vil nævne positive elementer fra udeholdets side eller ikke kan stave til en af Osasunas angribere, men gæsterne fra Pamplona havde simpelthen mindre at byde ind med end AGF på en dårlig dag i Superligaen. Det var næsten fornærmende ringe.

Således kunne en ganske ensformig fodboldkamp, krydret med fire scoringer af høj klasse, tage sin ende og dermed fastholder Real Madrid det forventede pointpres på Atlético Madrid.

Mål: 4-0 (1-0); 1-0 Cristiano Ronaldo (6'), 2-0 Cristiano Ronaldo (52'), 3-0 Sergio Ramos (60'), 4-0 Dani Carvajal (83'),

Real Madrid: Diego López – Nacho – Ramos – Varane – Marcelo – Modric (Xabi Alonso 67') – Illarramendi – Isco – Di María (Carvajal 74') – Morata – Cristiano Ronaldo (Casemiro 62')

Osasuna: Andrés – Damiá – Flaño – Arribas – Joan Oriol – Cejudo – Raoul Loé (Oier 59') – Puñal – Armenteros – De las Cuevas – Oriol Riera (Acuna 64')

Dommer: Teixeira Vitienes

Kampens spiller: Cristiano Ronaldo – to verdensklasse mål ganske og dejligt at se en veloplagt og velspillende Ronaldo tilbage på Bernabeus græstæppe

Kampens detalje: Bølgen på Bernabeus lægter – så ved man der er god stemning i det madrilenske

Kampens badebold: Alvaro Morata – det bliver bare aldrig til det helt store for den unge spanier

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #2 af Sahinovic
Blev Coentrao sparet idag, eller er han på bænken fordi Marcelo er tilbage?

Florentino Pérez

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #3 af Raul7-2880
Bendtner > Morata

... Og jeg mener det altså!
Følgende bruger(e) sagde tak: Dios

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #4 af Siempre Madrid

AlanSahinovic skrev: Blev Coentrao sparet idag, eller er han på bænken fordi Marcelo er tilbage?


Han blev sparet.....og Marcelo viste ikke, at han skal have den plads tilbage lige foreløbigt.

No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.
Følgende bruger(e) sagde tak: elle44, Sahinovic

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • RealMadridsArmy
  • Gæst
  • Gæst
12 år 3 måneder siden #5 af RealMadridsArmy
Besvaret af RealMadridsArmy på emne 90 minutters spil til et mål
Virkelig skuffet over Morata's præstation i dag!

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #6 af BBB
Besvaret af BBB på emne 90 minutters spil til et mål
Ærgerligt at beskrivelsen af Carvajals mål udeblev. Den lille satan stak jo bare afsted. Løb han direkte ind fra bænken og scorede, eller nåede vi rent faktisk at skifte ham ind først? ;-)
Følgende bruger(e) sagde tak: Dios, ElMadrid

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • RasmusKring
  • Gæst
  • Gæst
12 år 3 måneder siden #7 af RasmusKring
Besvaret af RasmusKring på emne 90 minutters spil til et mål
Er der nogen, der kan give et lidt mere fyldestgørende resumé af Moratas præstation? Jeg så desværre ikke kampen i dag, og hans præstation virker som det mest opsigtsvækkende/overraskende i kampen.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #8 af BBB
Besvaret af BBB på emne 90 minutters spil til et mål

RasmusKring skrev: Er der nogen, der kan give et lidt mere fyldestgørende resumé af Moratas præstation? Jeg så desværre ikke kampen i dag, og hans præstation virker som det mest opsigtsvækkende/overraskende i kampen.


Han scorede et mål, som blev annulleret, fordi han skubbede sin oppasser i ryggen. Han viste rigtig flot teknik ved "målet", men i resten af kampen der var hans afleveringer 50:50. Som der blev skrevet på chatten (jeg parafraserer): "Hans afleveringer rammer altid en mand... og det kan både være en med- eller modspiller."

Offensivt havde vi reelt kun to kort i dagens kamp: Cristiano og Ramos. Det siger også bare det hele, når det er Cristiano og to forsvarsspillere, som scorer vores mål.
Følgende bruger(e) sagde tak: RasmusKring, RealMadridsArmy

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

12 år 3 måneder siden #9 af Siempre fiel

Siempre Madrid skrev:

AlanSahinovic skrev: Blev Coentrao sparet idag, eller er han på bænken fordi Marcelo er tilbage?


Han blev sparet.....og Marcelo viste ikke, at han skal have den plads tilbage lige foreløbigt.


Altså nu var Osasuna jo ik over midten, så går ik ud fra du mener han var dårlig defensivt. Rent offensivt var han med i så meget som man ka forlange - hvilket var MEGET - og mere ed nogen anden Real Madrid-back på noget tidspunkt leverer. Han er adskillige gange involveret i gennembrud - men ok, han får ik kronet indsatsen med en assist eller et mål. Han spiller vel en ganske fin kamp uden at det var prangende - efter at ha været ude i 3 uger. Men han sku vel ha scoret i sin comebackkamp for at det ka tilfredsstille folket.

Jeg har bestemt syntes at Coentrao har gjort det fint på det seneste, endda fremragende i de to store kampe, men helt generelt leverer han vel over tid allerhøjest stabilt og bidrager generelt 150 % mindre end Marcelo offensivt - og hans defensive evner er kun gode når han evner at holde koncentrationen hvilket ik altid er tilfældet. Jeg forstår godt at Carlo vælger Coentrao til Münchenkampen hans fine form taget i betragtning, ligesom Marcelo self iker oppe i omdrejninger endnu - men jeg vil til enhver tid eller foretrække Marcelo fremfor den storrygende, afblegede, portugisiske fiskerknægt.
Sidste redigering: 12 år 3 måneder siden ved Siempre fiel.
Følgende bruger(e) sagde tak: M_linding, Dios, Sam, Henrik--, andreashn, MMM

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum