17 mand på landsholds-opgaver
- Siempre Madrid
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
- Presidente de Peña Madridista Dinamarca
Real Madrid har i dag sendt 17 spillere afsted til diverse landsholds-samlinger og nu kan man sidde og frygte for en ny Virus FIFA.
Forhåbentlig vender de alle tilbage uden skader. Her følger deres landskamps-program:
Casillas, Ramos, Carvajal og Isco møder Ukraine i en EM-kvalifikationskamp på fredag på Estadio Sánchez Pizjuán i Sevilla. På tirsdag gælder det så venskabskampen mod Holland på Amsterdam Arena.
Pepe, Coentrao og Cristiano Ronaldo skal møde Serbien i EM-kvalifikationen på Estadio Da Luz, mens man på tirsdag møder Cap Verde på Antonio Coimbra da Mota.
Toni Kroos og Sami Khedira skal op mod Australien på Fritz-Walter-Stadion i Kaiserslautern på onsdag og på søndag gælder det så Georgien på Boris Paichadze i Tblisi.
Varane og Benzema møder Brasilien på Stade de France på torsdag, mens det på søndag gælder Danmark på Geoffroy-Guichard i St. Etienne.
Gareth Bale får en pause fra kritikken i Real Madrid med udekampen mod Israel i Haifa på lørdag.
Marcelo skal møde Frankrig på torsdag og søndag gælder det så opgøret mod Chile på Emirates Stadium i London.
Lucas Silva skal forberede sig til OL med Brasilien og det sker mod Paraguay på lørdag og allerede igen søndag mod Mexico.
Luka Modric har en hjemmekamp på Maksimir i Zagreb mod Norge i EM-kvalifikationen og her er Martin Ødegaard med for Norge.
Chicharito får lidt tiltrængt spilletid i Mexicos to venskabskampe mod Ecuador og Paraguay. Begge kampe spilles i USA.
Keylor Navas skal også spille to venskabskampe for Costa Rica, nemlig mod Paraguay og mod Panama.
No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Så her få timer inden de første af spillerne skal i aktion, (og vi nærmest er sikre på to skader) så vil jeg gerne have lov at vælge to spillere. Mexi'boy og Keylar Navas. Ikke at jeg på nogen måder ønsker dem skadet, men hvis det skal være. Så må det være de to hvor det vil betyde mindst.
Jeg er her stadig XOXO
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
