Madridista.dk kårer månedens spiller

9 år 3 måneder siden #1 af AmorMadrid

Efter flere magiske kampe, blev Isco kåret til månedens spiller!

Der er ikke mange madridistas verden over, som kan være uenige i denne kåring. Efter en måned hvor Isco har leget rundt med de spanske holds forsvar, heriblandt Sporting Gijon, som også var modstanderen hvor han på dramatisk vis afgjorde kampen i de døende minutter, har han utvivlsomt fortjent hæderen. Tidligere i den nævnte kamp fik vi netop jubelscenen ovenfor at se, som efterfølgende florerede på diverse medier, da det viste sig at være en særdeles storsindet gestus, til en lille piges døve forældre.

Sporting Gijon kampen var i øvrigt første gang i denne sæson, hvor en spiller har opnået den højeste karakter på 5. 

Isco gik igennem måneden med et snit på 3,7. Heriblandt 3 gange hvor han blev kampens spiller, mod henholdsvis Sporting Gijon, Eibar og Alaves. 

I den anden af karakterskalaen har vi Bale, som med afstand havde det laveste snit i april. Ud af de 4 kampe han spillede denne måned, formåede han ikke en eneste gang at få en karakter på over 2, som også kan oversættes til "skuffende præstation". Faktisk skal man helt tilbage til kampen mod Ahtletic Bilbao d. 18 marts for at finde sidste gang, hvor Bale nærmede sig en karakter på 3, som også svarer til "godkendt".

Selv om Isco på mange måder overskyggede de resterende spillere i truppen, så var backsne Carvajal og Marcelo i den grad også i topform. I en måned hvor man havde flere meget afgørende kampe, som man vel sagtens kunne fristes til at kalde "minifinaler", spillede de to netop på et kontinuerligt højt niveau. Kampene mod Atletico Madrid, Barcelona og Bayern München, blev kampe hvor de for alvor skar igennem, og begge spillere endte med et snit på mellm 3,4 og 3,5 i de nævnte kampe. 

I denne måneds idealopstilling dominerer "b-holdet", hvor hele den offensive del af holdet består af spillere, som bliver skåret fra til de store kampe. Her har man eksempelvis prioriteret Bale over flere kompetente alternativer, som senere har vist sig mildest talt ikke at være Zidanes største genistreg. Man har da også, flere gange siddet hjemme i sofaen, og undret sig over, hvordan en halvskadet Bale har kunne holde en Isco i sit livs form ude. 

Bredden i truppen kan dog også meget vel vise sig at være den helt afgørende faktor, hvis Real Madrid skulle gå hen og snuppe mesterskabet. Spørgsmålet er bare om ikke disse breddespillere burde vises mere tillid, og i så fald begynde at tage over for det til tider noget statiske a-hold. 

Idealopstillingen for april:

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 3 måneder siden #2 af BBB
Vores CBs er for mig lidt overraskende, når man tager i betragtning, at Nacho får ret meget kærlighed her på siden.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 3 måneder siden #3 af Daniel
Og sjovt at se, at Casemiro heller ikke scorer højt nok til at indgå i ideal-opstillingen fra april måned. Interessant!

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 3 måneder siden #4 af ChrillRM14

BBB skrev: Vores CBs er for mig lidt overraskende, når man tager i betragtning, at Nacho får ret meget kærlighed her på siden.


Pepe har kun spillet en enkelt kamp i måneden ;) Den fik han vist også til gengæld 3,5 i, så det hjælper jo :P

Nacho har faktisk kun fået 2,9 får sine kampe i april... Det er hans laveste snit set over sæsonen, men han har heller ikke spillet ligeså meget, som nu.

The Madrid shirt is white, can be stained with mud, sweat and even blood but never with shame - Santiago Bernabeu

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 2 måneder siden #5 af Neye
Helt enig i den kåring. Læste et eller andet sted, at flere eksperter havde kaldt Isco for verdens bedste fodboldspiller i april 2017 - og ja en sjov betragtning men noget er der om det, med den form han har lagt for dagen i april.
Følgende bruger(e) sagde tak: ChrillRM14

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum