A Bola: Klubber står klar med 180 millioner € for Cristiano Ronaldo

9 år 1 måned siden #1 af Administrationen

Ifølge portugisiske A Bola kan Real Madrid forvente at modtage gigant-bud på Cristiano Ronaldo i løbet af sommeren.

Den kommende Guldbold- og The Best-vinder er et varmt emne hos flere klubber og flere skal være parate til at byde helt op mod 180 millioner € for den 32-årige stjernespiller, som med 10 mål i 5 kampe i CL fra kvartfinalen og frem til og med finalen var stærkt medvirkende til, at Real Madrid kunne hæve trofæet for andet år i træk som den første klub.

A Bola mener at vide, at tilbuddene skal komme fra de to franske klubber, Paris SG og AS Monaco, som begge har det økonomiske bagland i orden, men også Cristiano Ronaldos tidligere klub, Manchester United, kan være på vej med et bud i samme størrelse, efter at have fået nej til at hente Antoine Griezmann.

Endelig menes også kinesiske klubber at stå parat, men det forventes ikke at de sportsligt kan byde på noget, som kan tilfredsstille portugiseren.

I det hele taget forventes både Real Madrid og Cristiano Ronaldo at være så tilfredse med samarbejdet, at alle bud vil blive afvist.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #2 af Salix7
Jeg ser meget gerne, at vi snart modtagere nogle seriøse bud på Bale eller Benzema i stedet for alle vores andre spillere :-)

"Noventa minuti en el Bernabéu son molto longo."

“Oh, extraordinary! They prayed for miracles and miracles arrived! … For the 17th time, this club of glitz and legend will go to the final of the European Cup.”

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #3 af Vinícius
I efteråret havde de fleste nok sagt SÆLG! Men ja, uanset beløbet, skal vi ikke sælge CR7. Han har vist sig at være for afgørrende i denne sæson til at vi kan stå på egne ben endnu. Både i ligaen men især i CHL. Den dag CR7 stopper, skal kollektivet virkelig træde til. Uden CR7 er vi på niveau med Juve og Bayern. Barca uden Messi er dog endnu værre end RM uden CR7. ;) Men jeg håber, at jeg i min tid kommer til at opleve spillere som disse 2. Jeg tror ikke på nogen af dem, der er på markedet endnu... Hverken Mbappe eller Vinicius eller Neymar(og da slet ikke Dybala!). Vi finder altså ikke CR7's afløser. Vi finder ikke den nye Messi. Fremtiden må nødvendigvis bygge på kollektivet. Det gælder bare RM og Barca. På det punkt er vi langt foran Barca. Men så længe de har Messi, er CR7 nødvendig. De 2 spillere udgør forskellen på de bedste hold i verden. For alt i verden må han altså ikke sælges. Titler kan ikke købes(undtagen Juve), og da CR7 vinder os titler, kan han ikke købes for penge, så længe han præsterer som han gør.

Enough Man-love. Sælg ikke!

Jeg gider som udgangspunkt ikke forholde mig til indlæg med ligegyldig hetz af enkelte spillere.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #4 af Neye
Bale for Mbappé ville være en løsning der ville gøre mig ovenud lykkelig. Ikke at jeg af den grund synes prisen for Mbappé er ok men så ville man da i det mindste være klar over, at formationen fremadrettet ville falde i min smag

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #5 af Salix7
De Gea for Bale ville gøre mig glad :-)

"Noventa minuti en el Bernabéu son molto longo."

“Oh, extraordinary! They prayed for miracles and miracles arrived! … For the 17th time, this club of glitz and legend will go to the final of the European Cup.”

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #6 af Neye

Salix7 skrev: De Gea for Bale ville gøre mig glad :-)


Den var jeg faktisk ret overbevist om den model for bare 1 uge siden. Desværre tror jeg ikke nogen af spillerne er specielt interesseret i den løsning, hvilket er synd for Bale, for det ville være et perfekt match for ham

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

9 år 1 måned siden #7 af Sebberg
Tænk, at jeg sidder her i dag og krydser fingre for, at vores nummer 7 ikke bliver solgt. Det havde jeg - og mange af jer - nok aldrig troet.

Men hatten af. FUCKING HATTEN AF. I de sidste to måneder har Ronaldo været intet mindre end fænomenal, og det er jeg sgu imponeret over. Han har forbedret sit spil, så han ikke længere er komplet uduelig i opspillet, men faktisk træffer fine beslutninger. Oveni har han så gået målamok, og det har vel og mærke været i nogle helt essentielle kampe.

Det er jo latterligt, at han kan score 10 mål i fem kampe mod tre af verdens fem bedste hold. Og så var det ikke engang bare tapins eller straffespark. Det har alle været mål, der cementerer, at Ronaldo har så absurd høj en fodboldIQ, en fantastisk positioneringsevne og en uovertruffen timing i sine løb. Bare se hans andet mål mod Juventus. Det ser seriøst så let ud, men det hele handler om timing, blik for afleveringen og selvfølgelig afslutningen, der heller ikke er nem.

Og så har han jo også scoret vilde mål? Lækkert mål hjemme mod Atletico, dejligt mål mod Sevilla og et drøm af kaliber med venstre mod Celta Vigo. Det har været dejligt at overvære.
Følgende bruger(e) sagde tak: Kristian S, MadridistaPorVida

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum