CAS stadfæster Cristiano Ronaldo-straf

8 år 11 måneder siden #1 af Administrationen

Der er ingen vej udenom: Cristiano Ronaldo må afsone 5 spilledages karantæne efter sin udvisning mod Barcelona i den første Super Cup-kamp.

 

Her fik han først sin anden advarsel for at -ifølge dommer De Burgos Bengoetxea - forsøge at filme sig til et straffespark, hvilket han blev så frustreret over, at han tåbeligt skubbede til ham. De to advarsler blev takseret til en spilledags karantæne, mens han helt efter bogen fik 4 spilledages karantæne for at skubbe dommeren.

 

Og det er den ene spilledag, som Real Madrid har anket op gennem systemet, men i dag fik man altså endeligt afslag, hvilket betyder, at Cristiano Ronaldo også skal sidde ude i opgørene mod Valencia, Levante og Real Sociedad, mens han allerede har afsonet i returkampen i den spanske Super Cup og i den første LaLiga-kamp mod Deportivo i søndags.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

8 år 11 måneder siden #2 af JimmyBroe
Det kan simpelthen ikke passe?

Jeg er her stadig XOXO

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

8 år 11 måneder siden #3 af Sahinovic
Hvad dette skulle være et forsøg på, ved jeg virkeligt ikke. Det vil dog komme os til gode i sidste ende, en vred/uretfærdigt behandlet Ronaldo er altid en god spiller at have på banen (-:

Florentino Pérez
Sidste redigering: 8 år 11 måneder siden ved Sahinovic.
Følgende bruger(e) sagde tak: JimmyBroe, Zyconith, Madrid777

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

8 år 11 måneder siden #4 af JimmyBroe

Sahinovic skrev: Hvad dette skulle være et forsøg på, ved jeg virkeligt ikke. Det vil dog komme os til gode i sidste ende, en vred/uretfærdigt behandlet Ronaldo er altid en god spiller at have på banen (-:


Det er helt sikkert at Ronaldo trives i den slags modgang. Han har noget fanden-i-voldskhed der vækkes i disse situationer.

Men det ændre ikke på at jeg simpelthen ikke kan forstå deres dom.

Jeg er her stadig XOXO

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

8 år 11 måneder siden #5 af Zyconith
Fint med noget symbolsk støtte efter hele sommerens ballade.

"En los momentos difíciles uno necesita cariño no más palos" - Ramos

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

8 år 11 måneder siden #6 af Kristian S
Troede CAS var til for at forhindre korruption... jeg var åbenbart meget naiv...

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum