Holdes Cristiano Ronaldo ud af El Clásico

13 år 4 måneder siden #1 af Siempre Madrid

Barcelona slipper måske for deres onde ånd, når de i morgen gæster Estadio Santiago Bernabéu.

 

I hvert fald melder spansk presse, at José Mourinho overvejer at lade Cristiano Ronaldo starte på bænken, fordi han ikke tør risikere en skade til portugiseren inden den vitale CL-returkamp mod Manchester United på tirsdag.

 

Dermed kan Cristiano Ronaldo se frem til kun at komme i kamp, hvis Real Madrid skulle få problemer mod et givetvis hævntørstigt Barcelona-mandskab.

 

Det er dog ikke kun Cristiano Ronaldo som får et hvil i morgen. Spansk presse spekulerer i, at flere af nøglespillerne vil blive sparet.


No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

13 år 4 måneder siden #2 af Steen
Håber virkelig ikke han spares.Han har helt klart fortjent det når man ser på hvor hårdt han har arbejdet i de sidste mange kampe, ja næsten hele sæsonen, men han er bare alt for vigtig for holdet, der er ingen spillere der kan træde ind og udføre hans arbejde på samme måde. Jeg synes han skal starte og få omkring 70 minutter, alt efter hvad kampen står. Tror iøvrigt heller ikke Mou er villig til at give Barcelona denne kæmpe fordel.

Er 100% sikker på at hvis det står til CR7 så SKAL han spille, den mand er så ambitiøs, mon ikke han også får hans vilje hvis Mourinho overveje at sætte ham på bænken.

Xabi Alonso, Özil, Khedira de skal spares, måske også Varane og Coentrao.

Den her kamp er måske ikke ligeså vigtig som kampen på tirsdag, men el clasico er el clasico og den her kamp kan få stor betydning både for os og især for Barcelona. Hvis vi vinder, har vi maks. selvtillid til United kampen, vi besejre Barcelona 2 gange i træk, kun 1 nederlag til dem i de sidste 8 kampe og vi udbygger vores føring i clasico-sejre.

For Barcelona kan denne kamp endten vende deres nuværende situation eller også kan det sende dem i en stor krise. 1 sejr i 3 kampe vil dræne deres selvtillid inden Milan kampen og det bliver sværere for dem at vende 2-0 resultatet til deres fordel.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

13 år 4 måneder siden #3 af Steen
Marcelo er ikke med i truppen, så Coentrao er vel en sikker starter..

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • 10-Tallet
  • Gæst
  • Gæst
13 år 4 måneder siden #4 af 10-Tallet
Besvaret af 10-Tallet på emne Holdes Cristiano Ronaldo ud af El Clásico
Jeg har et lidt ambivalent forhold til denne situation.

Drømmescenariet er selvfølgelig at han spiller, ikke bliver skadet og selvfølgelig at vi vinder. Men det indebærer en ikke ubetydelig risiko, og jeg hælder nok mest til at Cristiano Ronaldo starter på bænken, mens vi afventer og ser, hvordan kampens indledning forløber.

F.C. Barcelona virker til at være til at tale med for tiden, og Manchester United kampen tirsdag anser jeg som vigtigere selvom der er tale om El Clásico. Mon ikke det er realistisk at tro på, at vi kan vinde ved at spille 45-60 minutter uden CR7 på banen?
Sidste redigering: 13 år 4 måneder siden ved 10-Tallet.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

13 år 4 måneder siden #5 af Roesen7
El Clásico er El Clásico. Vi skal gøre 100% for at vinde og vores 100% er med Cristiano. Jeg synes simpelthen det vil være så ærligt at smide det momentum, vi har i kampene mod Barca for tiden, væk. Havde det været hvilket som helst andet hold kunne vi have stillet 11 Castilla drenge, men ikke i en El Clásico kamp. Det er de kampe simpelthen for vigtige til.
Drømmescenarie ville være at vi spillede 60 gode min. som i tirsdags og dermed havde luft til at spare Cristiano og 2 andre (Ramos, Özil, Coentrao, Khedira, Arbeloa). At spare de vigtigste spillere mod Barca er i min verden ikke en mulighed, men jeg hedder selvfølgelig heller ikke Jose Mourinho :-)

No soy Madridista de corazón, porque el corazón un dia para. Soy Madridista de alma, porque el alma es eterna.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • madrid01
  • Gæst
  • Gæst
13 år 4 måneder siden #6 af madrid01
Besvaret af madrid01 på emne Holdes Cristiano Ronaldo ud af El Clásico
Jeg synes han skal spares, det er jo ham der score målene , jeg regner ikke med benzema eller higuain mod united.

Jeg synes også at coentrao, varane, khedira, og alonso også spares.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • madrid01
  • Gæst
  • Gæst
13 år 4 måneder siden #7 af madrid01
Besvaret af madrid01 på emne Holdes Cristiano Ronaldo ud af El Clásico
Jeg synes han skal spares, det er jo ham der score målene , jeg regner ikke med benzema eller higuain mod united.

Jeg synes også at coentrao, varane, khedira, og alonso også spares.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

13 år 4 måneder siden #8 af Il Duce
Jeg kan sagtens følge logikken at bruge rotationsprincippet - og det gør jeg også selv i Fifa. Men det er virkeligheden, og Real skal tage i mod Barcelona, og det vil BESTEMT ikke være den bedste selvtilidsboost, hvis man går hen og taber på egen bane. Ronaldo - Synes jeg skal starte inde, og så efter 65-70 burde hans skiftes ud - også hvis Real er bagud.

"Hvis du ikke er nørd inden for et eller andet i livet, så er der noget galt med dig"
- En spansk barejer og glødende Real Madrid fan.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum