Madridista.dk mener: Tag dig sammen, Isco

7 år 5 måneder siden #1 af Administrationen

Flere brugere har beskyldt Madridista.dk for at ”hate” på Isco, men det er ikke helt rigtigt. Og så alligevel.

Når man udelukkende ser på Iscos fodboldmæssige kvaliteter, så er der jo ingen tvivl om, at han er gudsbenådet og således er der ikke belæg for ikke at knuselske ham. Men sagen er en helt anden, når man ser på hans mentalitet og måde at agere på i pressede situationer.

Sandheden er jo den, at han ikke på noget tidspunkt i sin karriere har været inde i et stabilt niveau, hvor man kan kalde ham stamspiller og omdrejningspunkt og det burde man efterhånden kunne forvente af en spiller med hans status.

Santiago Solari har fra dag 1 taget konsekvensen med Isco. Og ikke bare med Isco, men også med Marcelo og Gareth Bale, som også må opleve at andre nu begynder at gøre krav på deres plads. Men i modsætning til de to sidstnævnte har Isco valgt den fuldkommen patetiske offer-rolle og den konfronterende rolle over for alle, som ikke lige deler begejstringen for ham.

Det startede egentlig ganske uskyldigt med nogle holdkammerater, som gjorde klart for ham, at han var nødt til at arbejde noget mere. Herefter er sagerne kommet som perler på en snor.

Så sad han og morede sig fjoget på udskiftningsbænken, mens spillerne på banen fik klø af Eibar. Så likede han et Solari-kritisk Twitter-opslag, som fortalte at den argentinske træner hellere ville sætte sig selv på banen end at bruge Isco. Så lagde han sig ud med tilhængerne på Estadio Santiago Bernabéu med en voldsom gestus ud mod dem som modsvar på, at de begyndte at pifte ad ham. Så afviste han Chendos håndsrækning for dagen efter at kalde det en spøg (det var vist kun ham selv, der troede på den udlægning). Og senest svarede han igen på Rubén de la Reds kommentar om, at han burde vide, at toget ikke venter på ham i Real Madrid. Iscos svar var direkte henvendt til Santiago Solari: ”Enig med De la Red, men når man ikke får de samme chancer som holdkammeraterne…..”.

Hver for sig er det måske små ting, men samlet set tegner det et klart og tydeligt billede af en spiller, som har tilsidesat sig det ansvar, som det er at spille i Real Madrid.

Og det er det, som vi ikke kan klare. Vi kan ikke fordrage spillere, som indtager offer-rollen og opfører sig som – undskyld udtrykket – kællinger. Der kan sagtens tales for, at han ikke er blevet behandlet fair, men det her er altså Real Madrid. Det sværeste sted at være i hele verden. Og det bedste – hvis man altså er sit ansvar bevidst. Når vi ser Isco på banen, så ser vi ikke længere en spiller med gnist i øjnene og en vildskab til at overbevise Santiago Solari om at han tager gruelig fejl. Tværtimod løber han forvirret og viljeløst rundt, nærmest som om at han venter på, at sæsonen kan blive spillet færdigt, så han kan få en ny træner, som måske – måske ikke – tror på ham. Men sådan er vilkårene ikke i Real Madrid. Her forventer vi 100% dedikation. Altid. I gode tider, men især i svære tider.

Historien har vist masser af Real Madrid-spillere, som ikke er blevet behandlet fair, men de som har forstået at bide det i sig og kæmpe vildt og inderligt for at komme tilbage, har for evigt vundet en plads i vores hjerter.

De andre……ja, det går dem som Ángel di María, Mesut Özil og Gonzalo Higuaín, som heller ikke kunne tåle mosten i Real Madrid. Måske er det den vej Isco skal i den kommende sæson. Den vej, han har valgt nu, er i hvert fald uholdbar, både for ham og for Real Madrid.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

7 år 5 måneder siden #2 af BBB
Det er ved siden af, at nævne de tre sidste spillere i samme ombæring som Isco.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum