Mijatovic: Hvorfor skulle Mourinho ikke kunne vende tilbage?
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
Pedja Mijatovic var i aftes gæst i El Larguero og her snakkede han om aftenens kamp og om muligheden for at, José Mourinho vender tilbage som træner i Real Madrid.
Først sagde han følgende om aftenens kamp, som kan betegnes som en finale:
- Jeg glæder mig meget til at se kampen og jeg har gode fornemmelser. Jeg har hørt pressekonferencen fra Ramos og Zidane og så har jeg yderligere nogle informationer. Holder kender kampens betydning. De vil gøre det mulige for at vinde. Der tæller kun sejr.
Hvilket Real Madrid ventes der imod Galatasaray ifølge informationerne:
- Ramos´ pressemøde var fantastisk. Spillerne kender kampens betydning. I morgen venter der en fjendtlig atmosfære, men det er Real Madrid vant til. Galatasaray er et hold, som ikke har noget specielt, de er ikke kommet godt fra start, de har en god træner, som forbereder kampene godt, han er en stor motivator og de vil være motiverede. Især når man ser på, hvordan Real Madrid spiller. Jeg forventer en meget intens kamp, men Real Madrid ved hvordan man går ind til sådan en kamp og vinder den. Kun sejr tæller.
Om Mijatovic´ syn på Zidane netop nu:
- Ud fra det jeg har hørt, ved han godt at kommentarerne ude fra er normale og det er klart, at det irriterer ham. En træner spiller ikke, det er spillerne, som bærer det største ansvar, men også Zidane, som den anden dag forsøgte at gøre noget, som ikke endte godt. Det er de ting, som trænere gør. Vi ved ikke, hvad der sker til træning. Man er nødt til at have tillid og tro på denne træner, men Real Madrid har altid formået at reagere. Jeg forventer en god kamp, de kender vigtigheden af den. Indtil nu har Real Madrid ikke overbevist mig, men der er mange kampe endnu.
Burde ledelsen frede Zidane?
- Det kan Real Madrid aldrig gøre, for det afhænger af resultaterne. Hvis holdet fortsætter med at spille sådan og i morgen (i aften, red.) spiller en dårlig kamp og taber eller spiller uafgjort, så er man nødt til at reagere, det er ledelsens arbejde. At finde løsninger. Man må se på alternativerne og løsningerne. Og efterfølgende må man finde de ansvarlige bagefter. Hvis Real Madrid ikke opnår målene, er man forpligtet til at foretage ændringer. Men man er nødt til at stoppe snakken og koncentrere sig om det, der venter.
Den nedadgående form hos flere spillere:
- Det ville være bedre at have spillere i bedre form, men der er situationer, hvor nogle spillere ikke når den bedste form at spille i. Jeg er ikke bekymret, men nogle af spillerne burde man se forbedringer hos allerede nu. Nogle spiller skal leve op til forventningerne og vise mere.
Om en trup, som ikke er sammensat rigtigt:
- I starten af sæsonen sagde jeg, at Real Madrid var svage på midtbanen. Mod Mallorca var der kun en defensiv spiller og det var Casemiro. Resten var offensive og det gav masser af huller. Her kan Real Madrid have sine vanskeligheder. Men man er nødt til at stå imod til januar.
Får Zidane lov til at fuldføre sæsonen?
- Det burde han. Set udefra. Men man er nødt til at være i det. I dag (i går, red.) så jeg ham motiveret og med lyst til at fortsætte. I Real Madrid afhænger det altid af resultaterne.
Og endelig om Mourinhos mulige tilbagevenden:
- Når Zidane kunne vende tilbage på et tidspunkt, hvor man aldrig troede at det ville ske, hvorfor skulle Mourinho så ikke også kunne gøre det? Alle trænere, som har været her, ønsker at komme tilbage og få løst de ting, som de ikke gjorde i deres første etaper. Men Real Madrid har en træner, som hedder Zidane og det skal man respektere.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Vi kunne eksempelvis lægge ud med at se på, hvorfor han blev fyret i de seneste to jobs (Chelsea og Manchester United)? I Real Madrid var man nødt til at opsige ham, for man kunne ihverfald ikke fortsætte med ham.Når Zidane kunne vende tilbage på et tidspunkt, hvor man aldrig troede at det ville ske, hvorfor skulle Mourinho så ikke også kunne gøre det?
Han er altid blevet fyret af præcis samme årsag, og lærer absolut intet af sine fejl, men af en eller anden mærkværdig grund, så tror man alligevel, at lige i denne omgang, så bliver det anderledes med ham.
Han sidder fint som pundit på Sky Sports, og drøfter fodbold med endnu et pragteksemplar af en tidligere manager Gary Neville.
Florentino Pérez
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Han sidder fint som pundit på Sky Sports, og drøfter fodbold med endnu et pragteksemplar af en tidligere manager Gary Neville.
Jeg mener helt sikkert Mourinho er fantastisk overvurderet. Hans største bedrifter er med 2 "små" hold, og det er også i den kategori jeg ser ham i.
Dog ser jeg helt anderledes på ham i et studie, for her synes jeg han rammer hovedet på sømmet stort set altid. Han kommer rigtig tit med nogle fantastiske pointer, som sætter tingene i et perspektiv man som fan aldrig har overvejet at se tingene i, men der er uendelig langt til hans pointer, og de ting han selv levere for de hold han har trænet.
No solo soy perfecto, también soy Madridista.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
