Real Madrid har Europas bedste defensiv
Da Zinedine Zidane havde sin første periode som Real Madrid-træner var det ofte de offensive kvaliteter, der skulle vinde kampene. I sommeren 2018 valgte Cristiano Ronaldo så at smutte til Italien, og dermed forsvandt en stor bid af de mål der tidligere havde afgjort de store kampe.
Cristiano Ronaldo er stadig ikke vendt tilbage, men man er begyndt at vinde kampe igen. Denne gang kan man dog takke forsvaret for de mange point. Real Madrids defensive organisation har taget et stort skridt i den rigtige retning og man har kun lukket 13 mål ind i LaLiga.
Det er nok til, at Real Madrid har det bedste forsvar, målt på indkasserede mål, i de fem bedste europæiske ligaer, som udover Spanien inkluderer Frankrig, England, Tyskland og Italien.
Atlético Madrid, PSG og Stade de Reims har alle lukket 14 mål ind, mens engelske Liverpool har lukket 15 mål ind i ligasammenhæng. De 13 indkasserede mål tangerer de bedste resultater efter 21 kampe i klubbens historie, som også fandt sted i 1964/1965 og 1987/1988.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Thomaskjensen
-
- Offline
- Platin bruger
-
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
