Dupont forbereder truppen som var det en VM-slutrunde
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
Real Madrids spillere har nu været gennem 17 dages hårde trænings-sessioner og dermed er fysikken ved at være på plads i forhold til at genoptage turneringen om knap to uger.
Gregory Dupont, som står for den fysiske træning, har en fortid i den franske landsholds-trup og han forbereder spillerne som om de skulle deltage i en VM-slutrunde og de sidste spillerunder i LaLiga kan også godt sammenlignes med en stor slutrunde, for der vil være kampe hver tredje dag og dermed er det ekstremt vigtigt at have en trup, hvor alle spillere er 100% fit for fight.
Bortset fra Luka Jovic træner samtlige spillere nu med i fuldt omfang og det giver Zidane en trup på 25 spillere, som han frit kan gøre brug af og det kan blive Real Madrids store fordel, at man har en bred trup med mange gode navne blandt reserverne, hvis man vel at mærke kan få dem i omdrejninger og vise potentialet.
Gregory Duponts VM-erfaring kan ligeledes blive afgørende, idet han havde ansvaret for Frankrigs trup under VM i Rusland, hvor man som bekendt vandt og her var de franske spillere i ekstremt god form og holdet løb i gennemsnit 108 km. pr. kamp, fordelt på samtlige spillere.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Jakobsif555
- Offline
- Ekspert bruger
-
Man har vel lov at håbe på at de ikke møder op til de sidste runder i 110 % form.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Jeg er ikke specielt optaget af rygter, som det du nævner, og jeg mener det er langt vigtigere at se på, hvad man selv kan gøre bedre og anderledes
"Noventa minuti en el Bernabéu son molto longo."
“Oh, extraordinary! They prayed for miracles and miracles arrived! … For the 17th time, this club of glitz and legend will go to the final of the European Cup.”
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- 9eren
- Gæst
-
Det er vist ikke bare rygter om at træningen i Barcelona er lidt mindre hård.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
