Tre af sidste års indkøb mangler fortsat at slå til i Real Madrid
Real Madrid agter ikke at bruge store summer penge på at forstærke truppen frem imod den kommende sæson, og i stedet kan man håbe på, at flere at satsningerne fra sidste sommers transfervindue formår at slå til.
Det gælder især Eden Hazard, Luka Jovic og Éder Militão, som blev hentet for et samlet beløb på 210 millioner euro, og de har i modsætning til Ferland Mendy og Rodrygo ikke haft en egentlig indvirkning på holdet.
For Hazards vedkommende skyldes det dårlig form og uheldige skader, hvilket betød, at belgieren blot spillede 22 kampe for Real Madrid i sin første sæson i klubben, men han har allerede udtalt, at han vil bedømmes på sin anden sæson.
Jovic har haft svært ved at få sine spilleminutter på grund af Karim Benzemas gode spil samt høje status i klubben, men det virker ikke til, at den 22-årige serber er på vej væk fra klubben, hvorfor han får en ny chance som reserveangriber i den kommende sæson.
Militão blev hentet ind som tredjevalg til midterforsvaret, men Zidane har ikke roteret meget på brasilianerens position, hvor Raphaël Varane og Sergio Ramos har gjort det formidabelt, og tilmed var Militão også involveret i størstedelen af holdets værste præstationer i den forgangne sæson. Han fik dog endnu mere spilletid end Nacho, og han kan forhåbentlig skabe større konkurrence for Varane og Ramos i den kommende sæson.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- 9eren
- Gæst
-
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
9eren skrev: Hazard var ikke engang med i går og sad på bænken hele kampen mod DK
Det viser jo bare hans ankel stadigvæk ikke er 100 procent.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
