Hazard i Marca-interview, del 1: Smutter muligvis til sommer
Eden Hazard udtalte sig for nylig om livet i Real Madrid, og nu har belgieren givet et længere interview til Marca, hvor han kommer nærmere ind på sin karriere og forløbet hos Los Blancos. Vi bringer her højdepunkterne fra interviewet i to dele. Anden del følger i morgen.
Dette er dit første interview med et spansk medie som Real Madrid-spiller. Kan du ikke lide interviews, eller er det fordi, det er gennem et spansk medie?
- Jeg kan ikke lide det. Det er meget svært at snakke, når du ikke spiller. Jeg foretrækker at spille og derefter snakke. Jeg beklager, fordi jeg kan lide mennesker som dig, men i øjeblikket har jeg ikke meget at sige.
Hvordan vil du definere din situation med ét ord?
- Ydmyg. Meget ydmyg. Det er min måde at leve på og den måde, som mine forældre har opdraget mig på.
Gør fodbold dig stadig lykkelig?
- Når jeg ikke spiller, er det svært, men hvis jeg spiller, så naturligvis. Fodbold er mit liv, og jeg ønsker bare at spille.
Hvordan har du det, når du tager til Valdebebas om morgenen? Jeg forestiller mig ikke, at det var sådan for 3,5 år siden?
- Nej. Jeg kan lide det, fordi der er mange gode spillere og virkelig gode mennesker. Det er svært, fordi jeg ikke spiller meget, men der er gode mennesker, og det er, hvad jeg ønsker; at træne og spille med dem. Hvis jeg kan hjælpe, er det endnu bedre, men i øjeblikket kan jeg ikke. Jeg vil forsøge at give alt
Er denne VM din sidste mulighed for at vise, at du stadig er dén Hazard?
- Ja, selvfølgelig. Jeg skal vise alle, at jeg kan spille fodbold. Folk tvivler på, hvad jeg kan gøre, men det gør jeg ikke.
Hvad ville du tænke om Hazard, hvis du ikke var Hazard?
- At han er en god dreng, men at han i tre år ikke har haft meget held. At han er en god spiller, som bare skal spille mere fodbold.
Forstår du, hvorfor folk tvivler på dig, og at hengivenheden er faldet?
- Naturligvis. Det er normalt. Jeg er en spiller, der ikke har spillet mange kampe på tre år. Jeg forstår det. Jeg skal vise det, når jeg spiller, uanset om det er fem, ti eller 15 minutter. Jeg ønsker at spille, og når jeg gør, så skal jeg gøre det godt.
På trods af at være gået fra at være en stjerne til din nuværende situation siger man i Valdebebas, at du ikke har mistet dit smil eller skaber problemer.
- Jeg er heldig med at spille fodbold på det bedste hold i verden. Længere er den ikke.
Sådan fortsætter du?
- Selvfølgelig, selvfølgelig. Ikke kun fordi jeg spiller for Real Madrid, men fordi jeg spiller fodbold, og det er, hvad jeg ønsker at gøre med mit liv.
Fornemmer du en taknemmelighed fra dine holdkammerater, herunder Vinícius, din største konkurrent?
- For mig er det normalt. Vinícius er en ven, og sådan er fodbold. Der er altid en yngre spiller, der kommer for at konkurrere med dig. Enten accepterer jeg det… ellers smutter jeg, men sådan er jeg ikke.
Du har ført statistikkerne som den spiller, der er blevet begået flest frispark på i Premier League-sæsonerne. Har du givet nogle råd?
- Det er normalt, han (Vinícius, red.) er den bedste spiller på holdet. Han er nødt til at tænke, at sådan er livet som den bedste fodboldspiller i verden. Tænk kun på at spille, ikke på at snakke med folk. Han skal fokusere på bolden og målet.
En anden ung mand, der snakker varmt om dig, er Rodrygo, som havde en plakat med dig. Ville du have en med ham nu?
- Det tror jeg ikke. Jeg har ham på min mobiltelefon. Det er en joke. Rodry er en topspiller også, verdensklasse.
Du sagde efter den første sæson, at du skulle blive vurderet på din anden, men den gik heller ikke godt. Hvordan vil du vurdere indkøbet af dig?
- 0 for måden jeg spiller på, for jeg spiller ikke, men 10 for hvordan jeg udlever denne periode med holdet. Jeg spiller ikke, men at være en Real Madrid-spiller har været min drøm, siden jeg var barn, og efter i år har jeg endnu en sæson på min kontrakt. Jeg ønsker at spille for denne klub med denne trøje.
Har der i disse år været nogen reel mulighed for dig til at smutte?
- Nej, nej.
Hvad er chancerne for at smutte i januar eller juni?
- I januar er det umuligt, fordi jeg har en familie, og jeg kan lide byen. Men til sommer er det muligt, at jeg skifter. Jeg har endnu et år på min kontrakt, og det er klubbens beslutning. Hvis klubber siger til mig: ’Eden, tak for de fire år, men du skal smutte,’ så må jeg acceptere det, fordi det er normalt. Men jeg ønsker at spille mere, vise mere at jeg kan spille, at jeg er en god spiller.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Madridista02
-
- Offline
- Platin bruger
-
- Real Madrid fan i det øjeblik jeg opdagede Roberto Carlos. Senere blev det Pepe og Marcelo der var mine yndlingspillere.
Han virker som en god og ydmyg mand som er i sin drømmeklub og som bare ønsker at tilbagebetale alle Madridistas forventninger. Ville være smukt hvis det skete. Og så er jeg helt vild med, at han siger undskyld til fans og at han er så ærlig omkring sine egne præstationer. Det skinner virkelig igennem, at han inderligt føler han har svigtet os.
Jeg savner Pepe :(
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Og set i bagklogskabens ulideligt klare lys, burde vi aldrig have købt ham for så mange penge når hans kontrakt alligevel var ved at udløbe.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Thomaskjensen
-
- Offline
- Platin bruger
-
Meget behagelig person, ingen drama, han vil bare spille fodboldt. Og spise vafler :)
Håber de unge, ja og de lidt ældre lære sig lidt om hvordan man skal opføre sig.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Hazard har været en omvandrene katastrofe
Hay que sufrir
Nico Williams, Alphonso Davies, Frimpong, Wirtz på ønske listen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Thomaskjensen
-
- Offline
- Platin bruger
-
09-10 var de 33 - 9 - 12.
Det er måske forkert at sammenligne de 2, for Kaka havde ikke en Vini som tog hans foretrukne plads. De har dog begge for mig været store skuffelser, og dem har vi et par stykker af.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Hay que sufrir
Nico Williams, Alphonso Davies, Frimpong, Wirtz på ønske listen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Så nej, overhovedet ikke i nærheden af Hazards tid i Madrid som jo har været en skandale af dimensioner. Kaka kom ikke flommefed til klubben og tog tingene seriøst.
Hay que sufrir
Nico Williams, Alphonso Davies, Frimpong, Wirtz på ønske listen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Hay que sufrir
Nico Williams, Alphonso Davies, Frimpong, Wirtz på ønske listen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen