Real Madrid er økonomisk klar til den næste Galáctico
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
Real Madrid er måske den sundeste fodboldforretning i Europa og ifølge spansk presse vil man helt problemfrit være i stand til at hente en Galáctico til klubben til sommer.
Det seneste regnskab viste en kassebeholdning på 128 millioner €, men herudover kan man disponere over ubrugte kreditter på hele 265 millioner €, såfremt man skulle ønske det.
Herudover står man nu også solidt i forhold til lønninger til spillere. Den europæiske klubforening anbefaler, at en klubs samlede lønudgifter ikke bør overstige 70%. I forgangne sæson lå Real Madrid på 72%, hvilket svarer til lønudgifter på 519 millioner € ud af et samlet budget på 712 millioner €, men i denne sæosn har man sænket lønudgifterne betragteligt til 452 millioner €, mens indtægter tilsvarende er stedet til 843 millioner €, hvilket svarer til at lønudgifterne nu er på 54% af budgettet.
At Real Madrid er en gigantisk virksomhed ses nu af, at man pr. 30. juni 2023 indberettede at have hele 1072 ansatte, heraf 473 spillere og trænere på tværs af hele klubben.
Med det nye Estadio Santiago Bernabéu forventer Real Madrid at kunne hæve det årlige budget til mere end 1.000 millioner €.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Madridista02
-
- Offline
- Platin bruger
-
- Real Madrid fan i det øjeblik jeg opdagede Roberto Carlos. Senere blev det Pepe og Marcelo der var mine yndlingspillere.
Jeg savner Pepe :(
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
DC19
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Fedt at vi er en sund forretning og at stadion giver en masse penge. Det har det også bare at gøre, når gælden er på €1.000m :D
1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022, 2024
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Siempre Madrid
-
- Offline
- Administrator
-
- Presidente de Peña Madridista Dinamarca
Bellingham blev købt før 30. juni og hører vel derfor til i det gamle regnskabsår.Ramos4 post=169959 skrev: De €128m må være væk efter sommerens indkøb af Bellingham, men lad nu det ligge.
Fedt at vi er en sund forretning og at stadion giver en masse penge. Det har det også bare at gøre, når gælden er på €1.000m :D
Stadion er kalkuleret til at give indtægter på over 300 millioner euro om året og vi skal afdrage 60 millioner € om året.
No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
