AS: Rüdiger måske klar til City-kamp

3 måneder 4 uger siden #1 af Benzeron
Real Madrid formåede med et...

Real Madrid formåede med et ultradecimeret forsvar at vinde på udebane imod Manchester City, og muligvis kan netop forsvaret få en kærkommen forstærkning til returen.

 

Ifølge AS er der nemlig chance for, at Antonio Rüdiger bliver klar til kampen. Der er ifølge avisen dog ingen mulighed for, at han bliver klar til kampen imod Osasuna i weekenden.

Rüdiger har været ude siden starten af Espanyol-kampen, efter han havde spillet 34 af 35 mulige kampe i sæsonen – heraf 33 af dem fra start.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

3 måneder 4 uger siden #2 af Mathiaska
Det værste ved dette er, at omend man naturligvis for alt i verden vil have Rudiger på banen, er at den første tanke ØV!. For dette betyder, at vores næstbedste stopper i Asencio ryger direkte på bænken igen.

Ancelotti har desuden nævnt, at han håber at have Alaba klar til returen. Dette gør næsten endnu mere ondt med tanke på, hvor lidt fodbold han har spillet.

For mig står det soleklart, at Asencio skal spille over Tchou, ja enhver udover Rudiger faktisk. Jeg vil næsten gå så langt at sige, at det han har vist de seneste måneder giver grobund for at bygge et centerforsvar op omkring Asencio.
Følgende bruger(e) sagde tak: Vinícius

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum