Joan Martínez starter op sammen med Castilla-holdet

1 år 1 måned siden #1 af Administrationen
 

Det 17-årige forsvarstalent, Joan Martínez,...

 

Det 17-årige forsvarstalent, Joan Martínez, er i øjeblikket på velfortjent ferie, men når han starter op igen, bliver det med Real Madrid Castilla og under Álvaro Arbeloas ledelse.

Sammen med Xabi Alonso har man lagt en nøje tilrettelagt plan for den unge spiller, som brugte stort set hele sidste sæson på at vende tilbage efter den korsbåndsskade, som ramte ham under holdets træningstur til USA sidste sommer, hvor han inden skaden imponerede stort. Frem til i fredags trænede han for sig selv i Valdebebas som en slags ekstra træning, men nu er han altså gået på ferie, men vender tilbage til træning den 15. juli.

Her får han lov til at starte stille og roligt op med Real Madrid Castilla-mandskabet, som har hele 40 dages forberedelsestid inden sæsonen starter for dem og de skal bruges til at komme i form og til at spille træningskampe.

At Real Madrid fortsat har stor tiltro til Joan Martínez bevidnes af, at der er planlagt ny kontrakt til ham i august, hvor han fylder 18 år.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

1 år 1 måned siden #2 af El_Juan
Det er perfekt, og præcis som det skal være. Han skal have den tid han har brug for til at komme ordentlig tilbage. Og det får han på den måde.

Til december, januar kan man så situationen an, og afgøre om han har rykket sig langt nok til at han måske skal udlejes.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum