Tre Real Madrid-spillere faster under Ramadanen
- Administrationen
-
Emne forfatter
- Offline
- Administrator
-
Ramadanen er den vigtigste måned i den islamiske kultur og en af de mest betydningsfulde perioder i profeten Muhammeds religion. Den er først og fremmest kendetegnet ved faste i dagtimerne, hvor man kun må spise og drikke efter solnedgang. Det er en realitet, som Antonio Rüdiger, Brahim Díaz og Arda Güler nu skal forholde sig til de kommende cirka 30 dage, da de alle har muslimsk baggrund og praktiserer fasten.
Både Rüdiger, der er tilbage i startopstillingen efter knæproblemer og samtidig med skadesudfordringer hos Raúl Asencio, og offensivspilleren Brahim samt unge Güler er i øjeblikket faste brikker i Álvaro Arbeloads dispositioner. Ramadanen er derfor en faktor, der ikke kan ignoreres i en afgørende fase af sæsonen.
Ifølge islams forskrifter indebærer ramadanen faste fra daggry til solnedgang i omtrent en måned (cirka fra 17. februar til 19. marts). Perioden er samtidig præget af intens åndelig refleksion og op til fem daglige bønner. De ændrede spise- og væskemønstre kan påvirke både den fysiske forberedelse og præstationsevnen, da spillerne skal omlægge deres døgnrytme markant og sikre tilstrækkelig hydrering i de timer, hvor det er tilladt.
Ernæringsplan i Madrid
Hos Real Madrid er situationen dog ikke ny. Klubben har tidligere håndteret lignende forløb, og ifølge spanske medier har man allerede iværksat en individuel ernæringsplan for de tre spillere. Målet er at minimere konsekvenserne af den daglige faste gennem en nøje tilrettelagt kost efter solnedgang.
Fokus er på en balanceret aftensmad, der kombinerer de nødvendige næringsstoffer uden at føre til overdreven indtagelse af mad, hvilket kan være skadeligt for restitution og præstation.
Store kampe venter
Ramadanen falder sammen med en afgørende periode for Real Madrid. I den kommende uge gælder det returkampen mod Benfica i Champions League på Santiago Bernabéu (den 25. kl. 21.00), hvor en plads i ottendedelsfinalen er på spil. Inden da rejser madrilenerne til Pamplona for at møde CA Osasuna lørdag kl. 18.30 i en kamp, hvor føringen i La Liga skal forsvares.
Defensivt har Rüdiger trådt stærkt ind og leveret stabilitet og fysik i bagkæden, hvilket samtidig har hjulpet Dean Huijsen tilbage på sporet efter en periode præget af skader og manglende selvtillid.
Offensivt har Arda Güler fået et stort ansvar i fraværet af Jude Bellingham. Den unge tyrker har taget markante fysiske skridt frem og vokser med opgaven i sin første sæson som fast mand. Brahim Díaz har fået færre minutter end de to andre, men kan vise sig som en vigtig joker i offensiven.
Ramadanen bliver således ikke blot en åndelig rejse for de tre spillere – den bliver også en sportslig udfordring midt i sæsonens mest afgørende fase.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
- Estadio Santiago Bernabéu
- Væk
- Platin bruger
-
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen
Forhåbentligt går de ligesom med Benzema, i total beast mode når de har fastet og får en trylledrik når de stopper fasten. Men Ellers er der ikke nogen kampe medens det er lyst, så det er nok kun under træningen det jjsn være en udfordring.
Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

