Michael Oliver dømmer opgøret mod Bayern München

1 måned 2 uger siden #1 af Administrationen
Det bliver engelske Michael Oliver,...

Det bliver engelske Michael Oliver, som passer fløjten, når Real Madrid og Bayern München tørner sammen i Champions League på tirsdag.

Han har fire gange før dømt Real Madrid og det er blevet til tre sejre og et nederlag. Netop nederlaget blev han husket for, idet man mødte Juventus på Estadio Bernabéu, og her formåede italienerne at vende 0-3 til 3-3, inden Benatia begik et klokkeklart straffespark på Lucas Vázquez i dommerens tillægstid, som Cristiano Ronaldo efterfølgende kunne sende i mål til samlet sejr på 4-3. Det var i sæsonen 2017/18.

De andre kampe var den europæiske Super Cup i 2022, hvor man besejrede Frankfurt med 2-0, i sæsonen 2023/24, hvor man på udebane vandt 1-2 over Braga og tidligere i denne sæson, hvor man slog Olympiakos med 3-4 på udebane.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • Madridista02
  • Madridista02's profilbillede
  • Offline
  • Platin bruger
  • Platin bruger
  • Real Madrid fan i det øjeblik jeg opdagede Roberto Carlos. Senere blev det Pepe og Marcelo der var mine yndlingspillere.
1 måned 1 uge siden #2 af Madridista02
Jeg har lige læst noget af Vinis pregame interview hvor han kommer ind på episoden fra El Classico sidste år. Her bekræfter han endnu mere, hvor usympatisk en person han er, i mine øjne. Puha, jeg får en fornemmelse af, at han er forkælet og rigtig ubehagelig , hvis ikke han får sin vilje. Han skal bare væk. Alle de spillere, der kun tænker på dem selv og ingen selvindsigt har over deres handlinger, det er slet ikke det jeg forbinder med Real Madrid spillere.
Den oversættelse jeg har læst af interviewet, siger Vini bl.a. at det var en hård periode, da han ikke scorede mål og folk booede ham pga. Dette. Han har SLET ikke forstået, hvad Madridistas utilfreds gik ud på. Han virker fuldstændig blind for det. Som jeg også husker det, var flere brugere herinde på det dengang, at de frygtede at Vini ikke fattede, hvorfor folk egentlig var efter ham.


Jeg savner Pepe :(
Sidste redigering: 1 måned 1 uge siden ved Madridista02.
Følgende bruger(e) sagde tak: Real HWL, Ramos4, Estadio Santiago Bernabéu

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

1 måned 1 uge siden #3 af Ramos4
Spillerne har al for meget magt i den her klub.

1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022, 2024

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum