Optakt: Real Madrid - Las Palmas, LaLiga EA Sports, 7. spillerunde

2 år 10 måneder siden #1 af Siempre Madrid
Real Madrid skal i aften forsøge at rejse sig fra...

Real Madrid skal i aften forsøge at rejse sig fra weekendens forsmædelige nederlag til Atlético Madrid, når upåagtede Las Palmas kommer på besøg i den spanske hovedstad.

Det er ikke nødvendigvis en katastrofe at tabe El Derbi, men sådan er det blevet modtaget i og omkring Real Madrid og det skyldes i høj grad måden, at nederlaget kom på med store koncentrations-svigt i forsvaret, en midtbane, som slet ikke kunne sætte sig igennem og en bovlam offensiv, som ikke satte Jan Oblak på de store prøver.

Og så en Carlo Ancelotti, som igen fejlede i sit set up til kampen.

Alt det er blevet vendt og drejet i madrilensk presse i de seneste 48 timer, men det ændrer ikke på, at Real Madrid er gigantiske favoritter, når man træder ind på smukke Estadio Santiago Bernabéu i aften og man sætter naturligvis sin lid til tilbagevendte Vinícius Junior, som forhåbentlig kan komme ind og kaste lidt tryllestøv over offensiven.

Carlo Ancelotti ventes at lave store ændringer på holdet og det kan godt tolkes som en straffe-aktion, når man ser, at spillere som Alaba, Kroos og Modric pilles ud af startopstillingen til fordel for Nacho, Tchouaméni og Vinícius, men det er også et vidnesbyrd om, at man vender tilbage til 4-4-2-opstillingen, hvor Jude Bellingham kan rykke frem som falsk 9er, som han havde stor succes med i de første kampe af sæsonen.

Og så er Real Madrid inde i et hårdt kampprogram med både LaLiga og Champions League og derfor gives der naturligt hvil til flere af spillerne, når muligheden byder sig.

Las Palmas husker ikke med fryd tilbage på deres opgør mod Real Madrid i den spanske hovedstad, for øboerne har aldrig vundet en kamp på Estadio Santiago Bernabéu, men det er ikke desto mindre, hvad træner García Pimienta vil ændre på i aftenens opgør, men så skal man sandsynligvis lave mere end de to mål, man har lavet i sæsonens første seks kampe, hvor man til trods er lykkedes med at hente fem points, hvilket også skyldes en stærk defensiv, som kun har indkasseret fire mål, som har givet tre nederlag på 1-0 og en pointdeling via 1-1 i den sidste kamp.

Det er således ikke LaLigas mest medrivende mandskab, der kommer på besøg i den spanske hovedstad og der skal nok være dem, der mener at det heller ikke er den mest medrivende vært, der tager imod, men vi anbefaler alligevel at følge med på TV2 Sport X fra kl. 19.00 i aften.

Real Madrids forventede hold: Kepa, Carvajal, Rüdiger, Nacho, Fran García, Tchouaméni, Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Vinícius, Rodrygo.


No soy sólo perfecto, soy Madridista también. Madridista con corazón y cojones.
¡¡¡Illa Illa Illa, Juanito Maravilla!!!
Los días que tu juegas, son todo lo que soy.
Si quieres llevar este escudo, primero hay que sudar la camiseta.
Florentino Pérez: El ultimo titulo es el primer paso al siguiente.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #2 af NadaMás
Fran og Lucas ude - Eneste rigtige oven på Atlético-kampen. Brahim og Joselu fra start, også smaddergodt. Brahim dog på bekostning af Jude.

Vini på bænken.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #3 af mohbar
​fedt Brahim får lov at vise sig fra start. Ok med at Bellingham får lidt pause i en kamp vi absolut bør vinde.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #4 af Real HWL
​Håber Brahim brænder banen af idag. Og så ville det være skønt med en stor sejr. Er træt af at sidde på kanten af sofaen i de døende minutter.
Følgende bruger(e) sagde tak: mohbar

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #5 af mohbar
​hvordan i hulen kan han få lov til at lave sådan en svinestreg på Camavinga fuldstændig unødvendigt ig bevidst gjort. Klart rødt

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #6 af mohbar
​øv den skulle Brahim have fået igen så var der mål

og Rodrygo fortsætter sin nedadgående form 
Sidste redigering: 2 år 10 måneder siden ved mohbar.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #7 af Kiwes
​Joselu er os bare.......

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #8 af mohbar
​hold da op nogle mis joselu laver

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #9 af Hamid8210

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #10 af JesperThomsen
​offside
offside
offside
offside

indsæt selv flere 

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #11 af nono

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

2 år 10 måneder siden #12 af -#7-
​Dagens Påstand: Joselu scorer 16 mål i ligaen. 

Argumenter imod: Han kan ikke ramme målet. 

DC19
Følgende bruger(e) sagde tak: nono, JesperThomsen

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum