Om Vores Rivaler IX

3 år 5 måneder siden #12601 af Mr.Jensen
Besvaret af Mr.Jensen på emne Om Vores Rivaler IX
Talentet har hele tiden været der. Verdensklassen er kommet i denne sæson!
Er det ikke noget med at hsn har kontraktudløb snart?

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

3 år 5 måneder siden #12602 af Mr.Jensen
Besvaret af Mr.Jensen på emne Om Vores Rivaler IXl
​Enig! La liga i denne sæson har fået Barcelona til at lige et verdensklasse hold. Men der er en grund til at de er ude CL og har en fod ude af Euro League. 
7 indkasserede mål i 21 la liga kampe (4 hvis vi fjerner de 3 mod os)
7 mål indkasserede i 3 kampe mod mod Bayern og United. 
 

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • 9eren
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12603 af 9eren
Besvaret af 9eren på emne Om Vores Rivaler IXl
Altså Getafe spillede Barcelona ned i det meste af anden halvleg på Camp Nou og manglende effektivitet fra Mayoral og flere andre gjorde at Barcelona slap med skrammer. Sådan har det været i flere af deres 1-0 sejre som de har haft en del af. De er til at tale med og Man u sløsede alt for meget i deres muligheder.

Villarreal sløsede også og havde et overtag mod Barcelona
Sidste redigering: 3 år 5 måneder siden ved 9eren.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • 9eren
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12604 af 9eren
Besvaret af 9eren på emne Om Vores Rivaler IXl
Ift den sag med Barcelona er der nu et 3 selskab involveret i sagen.... Flere penge imellem parterne. Barcelona skulle have betalt Negreira siden 2001 skrives der nu.. I alt ligger det på 7-8 millioner euro siden 2001.

Jeg har en tanke om, at Pique er en del af det her, hvis det er så slemt som det siges det er... Han virker som en person der godt ved hvordan tingene hænger sammen.. Sådan som han har ageret i kampene, og de udtalelser han er kommet med.
Sidste redigering: 3 år 5 måneder siden ved 9eren.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

3 år 5 måneder siden #12605 af Kasillas
Besvaret af Kasillas på emne Om Vores Rivaler IXl
​Her er vi heldige, at der er en engelsk-oversættet spansk artikel, der kaster et noget interessant lys på Barcelonas betaling til den daværende viceformand i dommer-komiten: english.elpais.com/sports/2023-02-17/enr...ree-or-a-conman.html

Iturralde, en tidligere dommer, siger:

"“This is the incompetence of a club wanting to control what it cannot. It is the ignorance of Barcelona believing they could control refereeing through Enríquez Negreira. They have no idea of how refereeing works,” says former referee and Spanish radio commentator Eduardo Iturralde González......"

Iturralde er som sagt en tidligere dommer, og det er en selvfølgehed, at han vil afskærme de spanske dommere fra kritik. Han siger, at man ikke kan bestikke/påvirke dommerne eller udvælgelse af dommere på den måde, som Barcelona troede, de kunne. Med andre ord: Den daværende viceformand Enríquez Negreira havde overdrevet sin egen betydning for fjolserne i FC Barcelona. Det fortæller i hvert faldt én ting: Selv hvis det viser sig, at Iturralde har fat i den lange ende, og at Putalona slet ikke har formået at påvirke udvælgelse af dommerne, så viser det med alt tydelighed, at FC Barcelona som en institut rent faktisk slet IKKE ser et problem med at FORSØGE (men fejle) med at påvirke udvælgelse af dommere via bestikkelse.

Med andre ord: Det er ikke en formildende omstændighed, at forsøge at bryde loven eller etikken med henblik på at få noget, men som man ikke fik, fordi man havde forregnet sig. Selv hvis klubben ikke formåede at få det, som de betalte for, så udstiller det klubbens værdier grundigt for omverden.


Og noget andet:

Som allerede nævnt viser det sig nu, at betalingen til viceformand i dommer-komiten strækker sig tilbage til 2001, og det forklarer helt perfekt, hvorfor Laporta forsøger sig med at forsvare praksissen i stedet for at angribe Bartomeu, nu hvor Laporta selv er involveret.

Laporta siger med sin krisekommunikationsstrategi, at det er en "normal praksis" for andre klubber at betale for at få analysering af dommere. Det er kun den halve sandhed. Det er en normal praksis at betale for dommeranalyse fra EN NEUTRAL PART, - sgu' ikke fra en viceformand i dommer-komiten, der er involveret i fodboldkampe som klubben selv deltager i. Desuden er priskiltet på 1,4 millioner euro slet ikke normalt, da andre klubber plejer at gøre det for omkring 200.000 euro.

Der er også en anden suspekt detalje: Barca valgte at stoppe samarbejdet med den daværende vice-formand Enríquez Negreira i 2018, som pudsig var præcist det samme år som Negreira valgte, at stoppe som vicepræsident. Og pludselig var klubben ikke længere interessereret i Negreiras "dommeranalyse". - Kunne Enríquez Negreira ikke have lavet dommeranalyse for 1.4 mio Euro efter 2018? Mistede Negreira pludselig sin analytiske evne i 2018 det samme år som han stoppede som viceformand? - Det er så fandens suspekt!  🤣
 




Fakta:
Franco fjernede Barcas gæld og hjælp med bygning af Camp Nou.
I Francos tid mellem 1939-1975 vandt Real Madrid 22 spanske pokaler, mens Barca vandt 23.
Som tak udnævnte Barca Franco til æresmedlem og gav ham æresmedaljer.😂😂😂😂😂
Sidste redigering: 3 år 5 måneder siden ved Kasillas.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • 9eren
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12606 af 9eren
Besvaret af 9eren på emne Om Vores Rivaler IXl
Og derfor er Ødegaard ikke i Real Madrid

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • Brylle
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12607 af Brylle
Besvaret af Brylle på emne Om Vores Rivaler IXl

9eren post=158608 skrev: Og derfor er Ødegaard ikke i Real Madrid

​Du burde nok se lidt mere Arsenal så. PLs MVP i denne sæson indtil videre. 

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

3 år 5 måneder siden #12608 af The European Super League

9eren post=158608 skrev: Og derfor er Ødegaard ikke i Real Madrid


Fordi han spillede en god kamp mod Manchester City?

Hvis han ikke kom fra Real Madrid i forvejen og hvis han ikke spillede i en klub, der ikke længere har brug for at sælge, så ville Real Madrid stå fremme med den store check for at købe nordmanden.

Bellingham Camavinga Tchouameni

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

3 år 5 måneder siden #12609 af The European Super League
​Jeg har forresten meget lave forventninger til at få svar på mit spørgsmål.

Bellingham Camavinga Tchouameni

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • Brylle
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12610 af Brylle
Besvaret af Brylle på emne Om Vores Rivaler IXl

The European Super League post=158614 skrev:

9eren post=158608 skrev: Og derfor er Ødegaard ikke i Real Madrid


Fordi han spillede en god kamp mod Manchester City?

Hvis han ikke kom fra Real Madrid i forvejen og hvis han ikke spillede i en klub, der ikke længere har brug for at sælge, så ville Real Madrid stå fremme med den store check for at købe nordmanden.

​Lige præcis. Ødegaards eneste fejl var at han ankom for tidligt og for billigt. 

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • 9eren
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12611 af 9eren
Besvaret af 9eren på emne Om Vores Rivaler IXl
Ødegaard har endnu ikke overbevist mig som spiller til at skulle være i Real Madrid. Jeg vil hellere have Ceballos. Han har vokset i Arsenal men han skal bare være meget bedre end det han har vist indtil nu.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

  • Brylle
  • Gæst
  • Gæst
3 år 5 måneder siden #12612 af Brylle
Besvaret af Brylle på emne Om Vores Rivaler IXl

9eren post=158621 skrev: Ødegaard har endnu ikke overbevist mig som spiller til at skulle være i Real Madrid. Jeg vil hellere have Ceballos. Han har vokset i Arsenal men han skal bare være meget bedre end det han har vist indtil nu.

​Hahaha jamen fair så :D 

Så er der sgu lang vej hjem kan jeg godt se

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum