Real Madrid presser transfermarkedet

Real Madrids transferstrategi har i de senere år været lagt fast om, at man ikke vil ud og spendere enorme summer og risikere at forstærke direkte rivaler økonomisk ved at hente dyre spillere og den holder man sig til med meget få undtagelser.

Det kan især ses af klubbernes netto-udgifter på køb og salg af spillere og her ligger man langt under andre klubber i en opgørelse, som tæller perioden fra 2016, hvor Manchester City med Pep Guardiola trådte ind på transfermarkedet for alvor og den engelske klub er da også på fjerdepladsen med nettoudgifter på 895 millioner €.

Der er dog et stykke vej op til førstepladsen, som indehaves af Citys naboer, Manchester United. De har i de seneste år gjort det til et varemærke at hente middelmådige spillere til gigantiske overpriser og den tidligere så respekterede klub har da også netto-udgifter på hele 1.180 millioner €. Der er naturligvis også en engelsk klub på andenpladsen også, nemlig Chelsea med netto-udgifter på 1.044 millioner €, mens Paris SG sniger sig ind på tredjepladsen med netto-udgifter op 924 millioner €.

Real Madrid, som siden 2016 har vundet 4 CL-titler, har i samme periode kun haft netto-udgifter på 151 millioner € og kun med Tchouaméni (80 millioner €) og med Bellingham (103 millioner € + variable) har man fraveget sin strategi og betalt prisen for etablerede spillere.

Ellers har man hentet etablerede stjerner som Rüdiger, Alaba og Mbappé på frie transfers, mens de er blevet suppleret med unge talenter som Fede Valverde, Rodrygo og Vinícius, som siden voksede til etablerede stjerner også og har mangedoblet deres værdi.

Og så formår man at sælge sine spillere med store fortjenester. Eksempelvis blev Cristiano Ronaldo solgt for hele 117 millioner €, mens Manchester United hentede Casemiro og Varane for samlet 110 millioner €.

Real Madrids liga-rivaler, Barcelona og Atlético Madrid, har også i perioden haft større netto-udgifter, nemlig henholdsvis 344 millioner € og 187 millioner €.

Seneste artikler...