Referat: Sejr - y nada más

Det vanlige kampbillede udgår, da realmadrid.com er dedikeret til Cup-vinderne i basketball. Madridista.dk ønsker selvfølgelig også basketholdet tillykke!

Real Madrid startede her til aften med manér, da man skulle forsøge at hente tre vigtige points i udekampen mod Elche. Allerede i de indledende minutter blev det til flere store chancer for spillerne klædt i sort, men særligt Cristiano Ronaldo viste ikke den vanlige skarphed foran mål.

Derfor var det også med en vis frygt, da udeholdet efter et kvarters spil skruede ned for tempoet og presset, men det blev aldrig problematisk, selvom Lucas og Kroos i flere situationer var så langsomme og upræcise i deres boldomgang, at det var på grænsen af det pinlige.

Der var simpelthen klasseforskel i samtlige 90 minutter, hvorfor den vanlige bekymring under udekampene aldrig blev til noget, selvom Kongeklubben ikke leverede meget mere end det nødvendige i en udekamp af denne slags.

En af hovedårsagerne må siges at være Pepe. Siden portugiseren vendte tilbage i midtugens opgør, har Real Madrid ikke lukket mål ind i 180 minutter og stået bundsolidt defensivt.

Offensivt lykkedes det endelig for BBC (eller skal de kaldes BC?) at skabe et mål efter en lille time, da Cristiano Ronaldo efter en lille time satte sig igennem på kanten og lagde en bold på tværs. En dårlig clearing senere kunne Karim Benzema sende bolden i kassen.

Blot ti minutter senere kunne Cristiano Ronaldo så sætte hovedet på bolden efter et fremragende indlæg fra kampens bedste spiller, Isco. Det kan blot konstateres, at CR7 fortsætter de vanvittige takter. På trods af en halvdårlig indsats var han endnu engang med i begge mål.

De to mål må også noteres som væsentlige for kampens dommer. I første halvleg annullerede han et fremragende saksesparkmål fra Benzema for offside, mens han i anden halvleg kun gav gult kort til Aaron efter en decideret vanvidstakling på Gareth Bale. Ironisk nok var det en af Bales eneste positive aktioner.

Heldigvis fik waliserens lave niveau ikke den store betydning, ligesom det ikke kostede at Casillas i kampens døende minutter på et tidspunkt legede med ilden, da keeperen pludselig ville lege driblekonge.

Kampfakta

Elche 0-2 (0-0) Real Madrid
0-1: Karim Benzema (57')
0-2: Cristiano Ronaldo (69')

Gule kort:
Albacer, Jonathas, Aaron, Roco (Elche)
Marcelo (Real Madrid)

Røde kort:
Ingen (Elche)
Ingen (Real Madrid)

Dommer: Ignacio Iglesias Vilanueva

Elches hold: Tyton; Damian, Roco, Lomban, Albacer; Victor, Adrian (80', Cristian), Pasalic (75' Galves), Fajr, Aaron (64', Rodrigues); Jonathas

Real Madrids hold: Casillas; Carvajal, Varane, Pepe, Marcelo; Isco (89', Arbeloa), Kroos, Lucas (84', Illarra); Bale, Benzema (90', Jesé), Cristiano Ronaldo

Kampens spiller: Isco – Put Zidane i Laudrups krop og gør ham ung, hvilken fantastisk fodboldspiller.
Kampens badebold: Bale – endnu en skuffende indsats af waliseren.
Kampens detalje: Benzemas saksespark, som desværre blev annulleret for en hårfin offside

Seneste artikler...