Enzo Alves klar til debut for Juvenil A-holdet

Enzo Alves gør store fremskridt i La Fábrica og selv om Marcelos søn blot er 15 år, fik han for nylig debut for det spanske U17-landshold og nu står han til at få en chance under Álvaro Arbeloas vinger.

Og netop Álvaro Arbeloas arbejde med at bringe unge spillere frem i Valdebebas er bemærkelsesværdigt, for han er ikke bleg for at give dem chancen, hvilket man tidligere har set med unge spillere som Jesús Fortea, Yáñez, Aguado, Joan Martínez og Company.

At 15-årige Enzo Alves nu får chancen på Juvenil A-holdet er egentlig blot en blåstemplling af den unge angribers raketfart mod tinderne, for mens han altid har haft masser af mål i støvlerne og ikke mindst i hovedspillet, hvor han via sin eminente fysik har en stor fordel, så har han også i de senere år taget et stort skridt frem i det rent spillemæssige, så han nu fremstår langt mere komplet.

Alle disse styrker kan han få brug for i weekenden, hvor Juvenil A-holdet møder Atlético Madrid på hjemmebane i et opgør, som sandsynligvis kommer til at afgøre hvilket af de to hold, som ender med at vinde rækken.

Seneste artikler...