Officielt: Alba Redondo skifter til Juventus

Alba Redondo blev aldrig den ventede succes, da hun efter nogle gode sæsoner hos Levante skiftede til Real Madrid Femenino i 2024, og nu er den spanske angriber videre i karrieren.

 

Efter to sæsoner med 80 kampe og 30 mål til følge har Real Madrid nemlig solgt Redondo til Juventus for 150.000 euro, ét år før hendes kontrakt udløb med klubben.

Redondo var med til at vinde VM med Spanien i 2023, men hendes rolle på landsholdet er blevet mere tvivlsom under hendes tid i Real Madrid, så med et kommende VM i 2027 handler skiftet formentlig også om at få nok spilletid til at kunne gøre sit for at komme med.

Redondo er spiller nummer ni til at forlade Real Madrid Femenino denne sommer, efter man også har sagt farvel til Caroline Weir, Misa Rodríguez, Rocío Gálvez, Teresa Abelleira, Yasmim, Naomie Feller, Hannah Bennison og Sheila García.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...