Marca: Pogba-mulighed forpasset
Det synes efterhånden umuligt, at Paul Pogba får lov til at trække Real Madrids trøje over hovedet. Her forstås naturligvis som Real Madrid-spiller, for selv om han er på kontrakt i Manchester United tøver han ikke med at iføre sig alle mulige og umulige klubtrøjer for at gøre opmærksom på sig selv.
Zinedine Zidane har ham fortsat i tankerne, men på ledelsesgangen i Real Madrid er man ikke så overbeviste om ideen og den nye situation på transfermarkedet har ikke gavnet situationen på nogen måde.
Paul Pogba har siden 2016 været sat i forbindelse med Real Madrid og det var tæt på at blive en realitet sidste sommer, men Real Madrids problemer med at få tyndet ud i truppen, forhindrede et skifte.
Den franske midtbanespiller, som har den pengeglade Mino Raiola som agent, har heller ikke på noget tidspunkt været indstillet på at slække på sine egne krav og det er endnu en forhindring, for Real Madrid vil i løbet af sommeren arbejde på at skille sig af med nogle af de løntunge spillere og det vil ikke harmonere med at hente Pogba, som i Manchester United har en årsløn på 19 millioner €.
Real Madrids blik er derimod vendt mod yngre spillere som Camavinga og Soumaré, som både løn- og transfermæssigt vil være langt mere overkommelige at gå til.
