Guillermo Cuadra Fernández dømmer aftenens kamp

Den 36-årige spanske dommer, Guilerme Cuadra Fernández, kommer til at stå med hovedansvaret i kampen på Aldredo di Stéfano i aften mellem Real Madrid og Eibar.

Fernández havde senest en kamp med Real Madrid, da Los Blancos gæstede Alavés på Mendizorroza, hvor Ramos og co. hentede en smal 1-2 sejr.

I alt har den 36-årige dommer dømt Real Madrid tre gange i sin karriere, hvilket, foruden sejren over Alavés, også har resulteret i to nederlag mod Girona og Levante. 

"Todo ok José Luis"

Den efterhånden berømte dommer i Real Madrid-kredse, José Luis Munuera Montero, får ansvaret for VAR under kampen mellem Real Madrid og Eibar.

Den 36-årige spanier fik en uheldig hovedrolle i kampen mellem Real Sociedad og Real Madrid i sidste sæson, efter Vinícius Jr. blev nedlagt i det kriminelle felt og stemmerne fra VAR-rummet formulerede sætningen "Todo ok José Luis", der refererede til, at han bare skulle fortsætte kampen.

Hændelsen såede naturligvis også tvivl om VARs berettigelse efterfølgende i den spanske presse, og i Real Madrid-lejren har man ved flere lejligheder forsøgt at få noget positivt ud af den tragikomiske oplevelse.

Munuera Montero havde senest en kamp med Real Madrid, da Los Blancos pillede pynten af Getafe i 19. spillerunde i inværende sæson på Coliseum Alfonso Pérez med slutcifrene 0-3.

Nu er det så bare at håbe, at Real Madrid ikke kommer til at opleve en "Todo ok Guilerme Fernández" i aftenens kamp mod Eibar, men José Luis skal nok sørge for, at det hele er "todo ok".

Seneste artikler...