Courtois snublende tæt på Zamora-trofæ
Thibaut Courtois er snublende tæt på Zamora-trofæet, som han har vundet to gange tidligere som Atlético Madrid-spiller, men nu står han til at vinde det med Real Madrid og det vil være første gang siden sæsonen 2007/08 at trofæet går til en Real Madrid-målmand.
Faktisk sikret Courtois sig trofæet, hvis han ikke spiller mere i denne sæson, idet ingen af de øvrige målmænd i LaLiga længere kan indhente ham ved selv at holde buret rent i de resterende kampe, men da det nok ikke er en mulighed, at Zidane sparer belgieren for at sikre ham trofæet, er han nødt til selv at holde nullet i de kommende kampe.
Efter en besværlig start i Real Madrid har Thibaut Courtois spillet sig gevaldigt op og må regnes for en af verdens absolut bedste målmænd.
