Zidane: Vi vandt på holdånden
Det var ikke noget kønt syn, da Real Madrid i går aftes slog Getafe med 1-0 på en straffesparksscoring i anden halvleg. Størstedelen af holdets spillere spillede under niveau, men efterfølgende satte Zidane pris på de tre point.
Her sagde han:
- Vi skal være rigtig glade, fordi vi lavede et fænomenalt stykke arbejde imod en modstander, som gjorde det svært for os. Vi vandt ved hjælp af vores holdånd; vi arbejdede godt, og spillerne var i god fysisk forfatning. De var alle fokuserede, involverede og bidrog i forsvaret. Logisk nok manglede vi noget friskhed i angrebet, men vi var meget solide, og sådan må vi fortsætte.
Real Madrid fører nu La Liga med fire point ned til Barcelona, men Zidane holder fast i, at holdet ikke må hvile på laurbærrene:
- Der er lang vej tilbage, og vi skal fortsætte med det vi gør. Nu er vores fokus på at restituere godt.
Varane måtte udgå i første halvleg efter at have fået en bold i hovedet, men Zidane kunne ikke sige noget om, hvor alvorligt det var.
- Lægen undersøgte ham, og han tog hjem. Vi ville ikke tage nogen risici.
