Spansk presse: Isco vil til Sevilla

Ifølge spansk presse er Isco fortsat af den overbevisning, at han vil forlade Real Madrid i løbet af januar måneds transfervindue og han skal angiveligt have valgt destination.

Valget skal være Sevilla, hvor han kan blive genforenet med træner Julen Lopetegui, som han tidligere har haft et succesfuldt samarbejde med, især omkring det spanske landshold.

Isco er ikke længere blandt Zidanes foretrukne og han har kun fået tre starter i denne sæson og det bringer naturligvis hans landsholds-muligheder i alvorlig fare med henblik på sommerens EM-slutrunde, som han i øjeblikket er langt fra.

Selv om Zidane ikke bruger spanieren ret meget, er han dog som udgangspunkt ikke interesseret i at lade nogle spillere rejse i januar måned, særligt fordi klubben ikke har planer om at hente spillere ind som erstatning.

Seneste artikler...