Udgik imod Frankrig: Hazard kan slippe billigt
Eden Hazard fik nok engang problemer med bentøjet, da han i landskampen imod Frankrig måtte lade sig udskifte, og siden har han forladt den belgiske landsholdslejr for at tage tilbage til Madrid til yderligere tests.
I første ombæring ser det dog ud til, at Hazard for en gangs skylde slipper billigt. De belgiske landsholdslæger mente ikke, at det er en alvorlig skade, men med spillerens skadeshistorik in mente undgik man, at han skulle spille flere landsholdskampe i denne omgang.
Både Real Madrid og Belgien ønsker naturligvis at være på forkant med Hazard, der har virket enormt skrøbelig rent fysisk siden skiftet til Spanien, men i denne omgang håber man på, at der blot er tale om en forstrækning, som ikke bør holde ham ude længe.
