Benzema om pibekoncert på Bernabéu: Det er normalt, at fansene vil have os til at spille godt

Karim Benzema, der i gårsdagens kamp blev manden bag Real Madrids 1.000. og 1.001. mål i europæisk sammenhæng, satte efter kampen blandt andet ord på holdets og fansenes præstation.

Franskmanden gav udtryk for, at han var meget tilfreds med sejren og sine to mål. Til trods for sejren virkede han ikke synderligt begejstret for kvaliteten af Real Madrids spil:

- Vi spiller hver tredje dag, det er en smule svært, der er mange kampe på højt niveau, og i dag spiller for eksempel ikke godt, men vi vinder, og det vigtigste er de tre point. Man kan ikke altid spille godt.

De Real Madrid fans, der havde fundet vej til Bernabéu, var heller ikke just begejstrede for det, de så, hvilket de udtrykte med en pibekoncert. Til det udtalte Benzema:

- Det er normalt, at fansene vil have os til at spille godt, angribe og score mål. Vi prøver altid, men dagens modstander var meget god.

Seneste artikler...