Hård periode forude: 9 kampe frem til den 22. december

Imellem de seneste to landsholdspauser havde Real Madrid blot seks kampe, men i årets resterende kampe bliver det et noget hårdere program, som Los Blancos skal igennem.

Første kamp er i morgen imod Granada, og herefter venter yderligere otte kampe, hvoraf den sidste spilles den 22. december. Undervejs har Real Madrid mange store kampe, som man skal have de vigtigste spillere klar til, så spørgsmålet er, om Carlo Ancelotti endelig vil begynde at benytte sig mere af den håndfuld spillere, som står længst fremme i køen til at banke på til startopstillingen.

Det er blandt andet i den kommende periode, at man skal sikre videre kvalifikation i Champions League i udebanekampen imod Sheriff Tiraspol og hjemmekampen imod Inter – og her skal man gerne slutte som etter.

Derudover venter svære opgaver i LaLiga, som kan gøre, at det spidser yderligere til i topstriden. Blandt andet spiller man hjemme imod både Sevilla og Atlético Madrid, ligesom man skal en tur til Baskerlandet og spille imod det øjeblikkelige tophold, Real Sociedad. Ovenikøbet venter to kampe imod Athletic Club, hvoraf den ene er den udsatte fra slutningen af seneste landsholdspause.

Endvidere spiller man hjemme imod Cádiz som den næstsidste kamp inden juleferie.  

Seneste artikler...