Optakt: Alcoyano - Real Madrid, Copa del Rey, 1/16-finale

Real Madrid indleder i aften Copa del Rey-sæsonen med udekampen mod upåagtede Alcoyano.

Skrev vi upåagtede? Alcoyano var netop holdet, der ekspederede Real Madrid ud sidste år efter en sejr på 2-1 i forlænget spilletid og Copa del Rey-turneringen har netop vist, at der ikke findes upåagtede hold, så derfor skal dette opgør tages meget alvorligt.

Det gør man også i den spanske hovedstad, hvor Carlo Ancelotti (netop hjemvendt fra ferie med sine spillere!!) betonede, at Copa del Rey er en vigtig turnering, som man går efter at vinde.

Alligevel har han fundet det belejligt at spare flere spillere, heriblandt Courtois, Mendy, Modric og Benzema, mens Vinícius og Jovic fortsat er ude med Corona og Dani Carvajal er skadet.

Herudover er der lagt op til, at der bliver pause til spillere som Militao og Kroos, men så er der til gengæld lejlighed for at se spillere som Andriy Lunin, Camavinga, Fede Valverde og Eden Hazard forsøge at spille sig nærmere en startopstilling. Det bliver naturligvis svært for førstnævnte, men sidstnævnte Eden Hazard har i de seneste kampe vist fornuftigt spil og roses nu i spansk presse for at arbejde hårdt og turde noget på egen hånd.

Der er naturligvis langt til den belgier, som var største stjerne i Premier League, men alligevel. Udover ovennævnte spillere bliver der sandsynligvis også chance for at se Ceballos få come back, samt spilletid til stortalentet Peter.

Alcoyano vil gerne gentage historien og man beretter om stor lyst til atter at møde Real Madrid på et fyldt Estadio Collao, hvor græstæppet dog lader meget tilbage at ønske, men det har man givetvis ikke noget imod hos hjemmeholdet, som kommer med masser af vilje og det rygstød, at man har alt at vinde og intet at tabe.

Flere af de spillere, som var med til at eliminere Real Madrid sidste år er fortsat i klubben, heriblandt målmanden José Juan, som stod en pragtkamp sidst.

Alcoyano er i samme gruppe som Real Madrid Castilla, som man møder senere i denne måned, men man har foreløbig klaret uafgjort mod Barcelona B og slået topholdet Villarreal B. Man er kommet til denne runde i Copa del Rey via en sikker sejr på 3-0 ude over Badajoz, mens man i seneste runde slog Levante efter forlænget spilletid og straffespark, hvor førnævnte José Juan reddede forsøget fra Enes Bardhi.

Der er således masser af grunde til at finde et sted og følge den fantastiske turnering, som for Real Madrids vedkommende begynder i aften.

Real Madrids forventede hold: Lunin, Lucas Vázquez, Alaba, Nacho, Marcelo, Casemiro, Camavinga, Fede Valverde, Hazard, Asensio, Mariano.

Seneste artikler...