Marca: Real Madrid sælger 50% af Kubo-rettigheder
Real Madrid og Real Sociedad er tæt på at nå til enighed om en handel, der sender Takefusa Kubo til San Sebastian på en permanent aftale indtil 2027.
Real Madrid kommer dog kun til at opgive 50% af japanerens rettigheder, således at man kan hente ham tilbage, hvis man vil det inden 2027.
Der er endnu ikke kommet en pris frem, men man mener, at den vil ligge i omegnen af €10 millioner. Madrid får samtidig 50% af beløbet, hvis Real Sociedad sælger Kubo inden 2027.
Takefusa Kubo kom til Real Madrid i 2019. Han har været udlejet til Mallorca, Villarreal, Getafe og Mallorca igen. Spillerens japanske pas vanskeliggør en fremtid i Real Madrid. Man har allerede Militão, Vinícius og Rodrygo i truppen til at udfylde de tre pladser til spillere udenfor EU, og ifølge Marca kan japanere ikke opnå pas i to lande.
Vinícius ventes dog at få spansk pas inden længe.
