Ny Superliga-chef: En opstart i 2024 giver god mening

Planerne om den europæiske Superliga går støt fremad og nu sætter den nye direktør, Bernd Reichart, dato på, hvornår de første kampe skal spilles.

I et interview med Financial Times og Reuters, fortæller Bernd Reichart, der er tidligere direktør for tyske RTL, følgende:

- Præsidenterne for Real Madrid, Barcelona og Juventus har for nyligt udtrykt deres synspunkter omkring de problemer, der er i denne sport. Jeg mener, at de stiller de rigtige spørgsmål og de lytter gerne til de mange og forskellige holdninger, der er til det europæiske fodboldfællesskab, så man sammen kan finde de rigtige svar.

Direkte adspurgt om tidsplanen for den europæiske Superliga, siger Bernd Reichart:

- En start i 2024-25? Det giver god mening, jeg er optimist. Vi ønsker ikke at modarbejde nogen, vi ønsker at arbejde for fodbolden.

Bernd Reichart lægger desuden op til en åben dialog med UEFAs præsident, Alexander Ceferin, og man ønsker at skabe et åbent turneringsformat og forhåbningen og forventningen er, at man dermed også får tilhængerne med på ideen.

Seneste artikler...