Referat: Real Valladolid – Real Madrid 0 – 2, LaLiga, 15. spillerunde

I går aftes var Real Madrid for første gang siden den 10. november tilbage i en officiel kamp, og selvom det ikke var nogen imponerende præstation fra Ancelottis tropper, hentede man alligevel de tre point på et par sene scoringer af Benzema.

Kampen startede okay for Real Madrids vedkommende, der havde en del spil på Valladolids banehalvdel men dog uden for alvor at blive farlige. Langt det meste foregik i Vinícius’ side, men selvom brasilianeren flere gange var tæt på at skabe nogle farlige situationer, blev det ikke til de helt store chancer.

En enkelt stor chance kom Real Madrid dog til i første halvleg, og den tilfaldt Benzema, der efter 17 minutters spil sparkede bolden over mål med venstrebenet fra tæt hold. Franskmanden var ellers gået fint med i spillet i indledningen af kampen, men han endte med at vise en hel del prøver på endnu ikke at være i fulde omdrejninger.

I det sidste kvarter af første halvleg kom Valladolid til et par gode chancer. Den tidligere Real Madrid-centerback Javi Sánchez fik sparket tæt forbi mål på en god chance, og Courtois måtte også diske op med en kæmperedning på en fin afslutning uden for feltet, der eller så ud til at dale ned i det lange målhjørne.

Anden halvleg fortsatte i samme stil som første. Real Madrid havde svært ved at blive farlige, og ud over Kroos var der ikke nogen af de seks forreste, der lykkedes med noget. Højresiden bestående af Asensio, Valverde og Carvajal var komplet anonym, Benzema manglede det sidste i at skabe de store chancer, Vinícius lykkedes kun med ét af ni dribleforsøg i kampen og Ceballos bidrog primært med en fin arbejdsindsats.

I stedet formåede Valladolid i perioder at lægge et stort pres med en lang række hjørnespark på stribe. Ét af dem medførte en stor chance til Sergio León, men hans glimrende hovedstødsforsøg fra tæt hold blev på formidabel vis reddet af Courtois, der fik svunget sin store krop helt ned til jorden på et splitsekund og skubbet bolden væk. En særdeles kampafgørende aktion fra belgieren, for det lignede ikke, at Real Madrid havde meget at skyde med på daværende tidspunkt.

Real Madrid slap med skrækken, og i stedet tilsmilede lykken Los Blancos i slutminutterne. Javi Sánchez havde en ulovlig arm på bolden i feltet, og dermed fik Benzema mulighed for at forbedre sine efterhånden tvivlsomme statistikker fra ellevemeterpletten. Han sparkede sikkert bolden i målet, og da Sergio León samtidig gestikulerede sig til et rødt kort, så det lyst ud for Real Madrid.

I det 89. minut blev det også til 2-0 til Real Madrid, og igen var det på en scoring af Benzema. Indskiftede Camavinga satte i et godt raid ned ad venstrekanten og fandt franskmanden centralt i feltet, der efter en glimrende førsteberøring var fri til at sparke bolden i nettet. Dermed var de tre point sikret, Benzema kom tilbage i målscoringsform, og 2022 blev sluttet positivt af for Real Madrids vedkommende.

Kampens badebold: Det var ingen stor kamp af Real Madrid, og der er flere grå indsatser at vælge imellem. Valverde er dog den af dem, som man er blevet vant til mere fra. Han har flere gange udtalt, at han foretrækker den centrale midtbaneposition, men desværre kvitterede han i går med en temmelig anonym indsats.

Kampens spiller: Courtois. Han holdt Real Madrid inde i kampen med to kæmperedninger. En stærk præstation fra ham oven på et skuffende VM for Belgien.

Perspektiver mod kommende kampe: Først og fremmest var det godt at slutte 2022 af med tre point, overnatte på førstepladsen inden Barcelonas kamp i dag og generelt starte ud med en sejr efter VM-pausen. I den kommende tid skal Real Madrid i aktion i Copa del Rey, den spanske Super Cup, VM for klubhold og Champions League. Ovenikøbet er de kommende fire LaLiga-kampe besværlige opgør med top-10-hold. Der bliver altså nok at se til, og forhåbentlig viste Valladolid-kampen, at profiler som Benzema og Courtois er på vej tilbage til deres topniveau.

Seneste artikler...