Times: Real Madrid sikret plads ved Super-VM for klubhold
Ifølge engelske The Times er Real Madrid sikret en plads ved Super-VM for klubhold, som skal finde sted fra 2025.
Her har FIFA fundet på, at der skal være 32 deltagere, heraf 12 fra Europa. De 12 fra Europa er de fire seneste CL-vindere fra 2022 (og altså de kommende vindere i 2023, 2024 og 2025), samt de otte højest rangerende på UEFAs koefficientliste.
De ville i skrivende stund være Bayern München, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Paris SG, Real Madrid, Barcelona og Manchester United, men da Real Madrid tager den ene af de fire CL-pladser, går den sidste plads til Juventus, som i øjeblikket er nr. 9.
FIFA barsler dog med regler, som kun tillader to hold fra samme land og det kommer til at gå ud over de engelske hold, som pt. har fire hold blandt de otte bedste og de to dårligst placerede hold står dermed til at blive erstattet af Dortmund og Ajax Amsterdam i skrivende stund.
Den eneste måde, at et land således kan have mere end to hold med, er hvis et eller flere af holdene har vundet CL i de fire foregående sæsoner, samtidig med, at det pågældende land har to andre hold blandt de første otte.
Sydamerika står til at få 6 hold med, Asien 4 hold, Afrika 4 hold, Central- og Nordamerika 4 hold og Oceanien 1 hold. Herudover deltager et hold fra værtsnationen.
