Ancelottis pressemøde: Rodrygo, Brahim og Real Madrids skadessituation
Som en fortsættelse af vores nye tiltag, når det gælder Carlo Ancelottis pressemøde følger her et fokus på tre nedslag i hans udtalelser efter 2-0-sejren over Las Palmas i går.
1. Ro på! Mendy og Carvajal er tilbage
Ancelotti blev naturligvis spurgt ind til skadessituationen i Real Madrid, eftersom Alaba måtte lade sig udskifte med en skade imod Las Palmas, mens Rüdiger angiveligt også havde småskavanker efter kampen. Adspurgt ind til skaderne til de to centerbacks valgte Ancelotti dog at starte et andet sted:
"Vi har fået Mendy tilbage, og vi får Carvajal tilbage til næste kamp. Rüdiger har en mindre skade, det er et slag, men vi tror, han vil være klar til næste kamp. Alabas skade er en muskelskade i lysken, og jeg tror ikke, han vil være klar på lørdag. Vi skal se, hvordan Rüdiger og Nacho kommer sig. Marvel og Carrillo fra ungdomsakademiet har også trænet med os, de er meget talentfulde. Jeg tror, at Rüdiger vil være klar."
Der er meget at tage fat på efter så simpelt et spørgsmål. For det første løser det ingenting i centerforsvaret, at Real Madrid har fået to backs tilbage, som i øvrigt har en historik med hurtigt at vende tilbage til skadeslisten. Dernæst er det naturligvis en lettelse, at det tyder på, at Rüdiger er klar til lørdag. Og én ting er helt sikkert: Ancelotti kan tale Marvel og Carrillo op alt det, han vil, men hvis der er noget, som de senere års erfaringer med Antonio Blanco, Sergio Arribas og Álvaro Rodríguez har lært os, så er det, at de ikke kommer til at spille, medmindre det absolut er nødvendigt. Dog åbner det døren for, at Castilla-centerbackerne måske står længere fremme i køen til spilletid i centerforsvaret end Mendy og Tchouaméni som de mest oplagt bud i førsteholdstruppen, hvis uheldet er ude.
Apropos skader udtalte Ancelotti sig også om unge Arda Gülers nye skade:
"Det var uheldigt. Han afsluttede træningen i går godt og scorede endda det sidste mål til træningen. Derefter følte han noget i låret, og han blev diagnosticeret med en mindre skade. Spilleren er trist, fordi han følte sig i god form. Vi skal stadig vente lidt. Det er en lille ting, men det forhindrede ham i at være til rådighed og få minutter i dag, hvilket ellers var planen”.
Lad os blot glæde os over, at det tyder på, at Güler gør det godt til træning, når han er klar, og at skaden heldigvis ikke er i knæet, som den han netop er vendt tilbage fra.
2. Brahim – den omvendte Hazard?
Her på siden kårede vi kampens første målscorer, Brahim Díaz, som kampens spiller, og vi skal også lige høre, hvad Ancelotti havde at sige om spanieren:
”Når en spiller, der ikke spiller meget, kommer på banen og præsterer godt, glæder det os meget, for det betyder, at han arbejder godt og frem for alt er motiveret. Brahim kan spille på alle positioner oppe foran. Hvis han spiller som en offensiv midtbanespiller, skal han udføre defensivt arbejde, hvilket ikke er hans stærke side. Når han spiller som en af de to angribere, bevæger han sig meget godt, og med bolden i fødderne har han stor kvalitet. Mod et hold, der forsvarer sig dybt, har han evnen til at operere i trange områder, og hans tekniske færdigheder kan hjælpe os meget. Han besidder en ekstraordinær kvalitet i små områder."
Da Brahim blev indlemmet i førsteholdstruppen og tilmed fik sin kontrakt forlænget hen over sommeren, kunne man snildt forvente, at det var som et af de absolut yderste kort. Men med Ancelottis ordlyd og spillerens mange indhop hidtil in mente, kan vi formentlig forvente at se en del til Brahim i løbet af sæsonen. Ancelotti har altid udtalt sig positivt om de spillere, der gør alt for at gribe chancen, når de får den – de diametrale modsætninger til Eden Hazard – og hans ord efter kampen oser af tilfredshed med Brahim. Og med den måde han fremhæver hans kvaliteter, kunne det måske være en idé at forsøge sig med ham imod hold som Getafe?
3. Målene skal nok komme, Rodrygo
Rodrygo har fået en del kritik hidtil i sæsonen, da slutproduktet har haltet, men Ancelotti sendte en mental krammer til den unge brasilianer:
"For angribere er der øjeblikke, der går op og ned. Når du ikke scorer, rammes du af nerver, og bekymringer kommer. Det er, hvad der sker for ham, og vi skal fortsætte med at give ham tillid. I dag scorede han ikke, men han lavede en fantastisk assist til Joselu på det andet mål. For mig bidrog han tilstrækkeligt til kampen, men mål er meget vigtige for ham, og de vil komme, når han stopper med at tænke på at score mål. Han skal arbejde, og med den kvalitet, han besidder, vil målene komme."
Én ting er, når Ancelotti bagatelliserer Real Madrids problemer, og man som tilhænger hiver sig i håret i frustration, en anden ting er, når han gør det for at beskytte sine spillere. Vi oplever Ancelottis medmenneskelighed og faderlige ro, og da Rodrygo netop har oplevet sin opblomstring under italienerens ledelse, akkurat som Vinícius, kan vi håbe på, at det er præcis, hvad der skal til for at få ham tilbage i målform.
