Endrick udtaget til Brasiliens landshold
Endricks gode præstationer for Palmeiras på det seneste har nu resulteret i, at den 17-årige angriber er udtaget til Brasiliens landshold, som senere i denne måned møder Argentina og Colombia.
Hvis Endrick får spilletid i en af de to kampe, kan han blive den fjerdeyngste brasilianer nogensinde til at få debut på Brasiliens landshold, idet kun Pelé, Edú og Coutinho nåede at få debut i en lavere alder.
Landstræner Fernando Dinz siger følgende om udtagelsen af Endrick:
- Han er en spiller, som har potentiale til at blive et af de største talenter. Vi ved ikke, om det lykkes. Det er ikke et pres. Den er en præmie og en vision for fremtiden, for hvad denne dreng kan blive til. Det, som han laver som et barn født i 2006, har vakt min opmærksomhed. Og lige nu er han inde i sin bedste periode.
Også Vinícius og Rodrygo er udtaget til det brasilianske landshold.
