Referat: Real Madrid – Mallorca 1 – 0, LaLiga, 19. spillerunde

Logo Realmadrid 010101

Real Madrid lagde her til aften pres på Girona, inden deres kamp imod Atlético Madrid, da man efter en besværlig kamp imod Mallorca i sidste ende hentede de tre point hjemme på Bernabéu.

 

Første halvleg skulle vise sig at være en besværlig omgang. Flere af Real Madrids spillere så rustne ud oven på en tiltrængt julepause, og samtidig var det tydeligt at se, at Mallorca var dukket op til kamp med idealet om at spille en hård kamp og filme ved enhver given mulighed.

Egentlig havde Real Madrid det meste af spillet, men Mallorca var ingenlunde ufarlige. For det meste have Rüdiger styr på sagerne defensivt, men et par gange viste Mallorca-angriberen Cyle Larin sig for stærk, og det gav et par omstillingsmuligheder til udeholdet. Det var også de rødblusede, der kom til første halvlegs absolut største chance, da Antonio Sánchez sprang højere end Fran García ved bagstolpen og headede bolden på overliggeren og direkte ned på mållinjen, inden Lunin fik kontrol over situationen.

I den anden ende kom Real Madrid ikke til samme store chancer. Vinícius fik de to bedste muligheder, først efter en frispilning fra Modric i feltet, som han sparkede snært forbi mål med venstrebenet, og senere på et flot langskudsforsøg efter en elegant tunnel på Samu Costa, men ind ville bolden ikke. Resten af de otte skud fra Real Madrid i første halvleg var harmløse hovedstød fra Bellingham, slatne forsøg fra Vinícius, kiksere fra Valverde og andet i samme boldgade.

Dermed gik holdene til pause ved stillingen 0-0, og heldigvis for Mallorca var det med alle mand på banen. I slutningen af første halvleg sparkede venstrebacken Van der Heyden nemlig benene noget så eftertrykkeligt væk under Rodrygo, men åbenbart ikke nok til at indkassere sit andet gule kort. Og heldigvis fik Rodrygo heller ikke sin anden advarsel efter at tage sin appeller om et nyt gult kort til Mallorca-spilleren lige til grænsen.

Anden halvleg begyndte med et par chancer til Mallorca. Først var det Real Madrids komplet uafstemte presspil, der tillod dem at kombinere sig hele vejen fra forsvaret til en chance i den anden ende af banen, og kort efter ramte de endnu engang træværket på et langskud fra Samu Costa. Antonio Sánchez kom også til endnu en chance midt i feltet for snuden af Fran García, men lykkeligvis var det også deres sidste chance i kampen.

For resten af tiden sad Real Madrid på spillet. Vinícius blev efter planen taget ud efter en time, og Brahim Díaz kom ind med masser af iver samt fint – og til tider temmelig upoleret – spil. Real Madrids boldomgang var dog ingenlunde prangende, og Brahim nåede da også at brænde, hvad kommentatorerne beskrev som en ”monsterchance”, da han frit foran mål ikke kunne få drejet hovedet nok til at ramme andet end stolpen.

Derfor lå det nærmest i kortere, at matchvinderen for anden kamp i streg skulle findes efter et hjørnespark. Denne gang var det Rüdiger, der kom først på hjørnesparket fra Modric og dirigerede bolden helt op i målhjørnet uden chance for Mallorca-keeperen. Selvom man aldrig var helt rolig med Real Madrids dagsform in mente, forløb resten af kampen forholdsvist ubesværet, og dermed snuppede Real Madrid de tre point og sendte en presbold over til Girona.

Kampens badebold: Real Madrids frontløbere var tandløse i dag, og mest anonym var Rodrygo, der ikke lykkedes med en eneste af sine seks driblinger, selvom han fik chancen både til højre og venstre. Han får badebolden på en svær dag imod et hårdt spillende og bundsolidt Mallorca-hold.

Kampens spiller: Allerede før sit matchvindermål var Rüdiger sammen med Carvajal banens bedste. Han kom forrest på det meste og fik også fremtvunget et jubelbrøl ved stillingen 0-0 i anden halvleg, da han nok engang kom foran Cyle Larin på en andenbold. Rüdiger var kampens spiller – dejligt opløftende midt i alle Real Madrids centerforsvarskvaler.

Perspektiver mod kommende kampe: Det kunne være rart med en overbevisende sejr, næste gang Real Madrid skal spille i LaLiga, så de snævre, hårdt tilkæmpede sejre mod Alavés og Mallorca ikke bliver en trend. Først skal man dog i aktion i Copa del Rey, hvor Güler forhåbentlig får debut, og dernæst skal man kæmpe om trofæet i den spanske Super Cup. Det handler om at holde snuden i sporet, for der er nok at se til i januar for Real Madrid.

Seneste artikler...