Carlo Ancelotti står foran sin 200. CL-kamp som træner

Carlo Ancelotti står i morgen i spidsen for et CL-mandskab for 200. gang, når Manchester City kommer på besøg på Estadio Santiago Bernabéu.

Ancelotti har været med i 21 sæsoner for 8 forskellige hold, nemlig Parma (6), Juventus (10), Milan (73), Chelsea (18), Paris SG (10), Bayern München (12), Napoli (12) og altså foreløbig 58 kampe for Real Madrid.

Ingen andre trænere har været så højt i CL-regi og Carlo Ancelotti er også den eneste træner, som kan prale med fire titler i turneringen, som er fordelt ligeligt mellem Milan og Real Madrid.

Om de høje antal kampe, siger Ancelotti selv:
- Det er en stor ære. Jeg husker min første kamp, som var mod Sparta Prag, mens jeg var i Parma. Så at nå 200 kampe, betyder meget. Det har været en succes at overleve alle de år i fodbold, særligt i min alder.

Seneste artikler...