Optakt: Dortmund - Real Madrid, Champions Leauge-finale

Real Madrid er tårnhøje favoritter, når man i aften træder ind på Wembley til CL-finalen mod Dortmund.

På trods af favoritværdigheden skal man dog som altid tage et finale-opgør meget seriøst, for Dortmund kommer med vanlig tysk disciplin og viljen til at arbejde stenhårdt for at skabe overraskelsen og undervejs til finalen har Dortmund befundet sig fint i rollen som undertippet mandskab.

Tyskerne har generelt stået stærkt defensivt og levet på hurtige omstillinger fra Adeyemi og Jadon Sancho og det er naturligvis noget, som Carvajal og Ferland Mendy skal være opmærksomme på, men omvendt skal Real Madrid også forsøge at nå frem til samme antal chancer, som Paris SG gjorde i deres semifinale-opgør mod Dortmund og så skal man naturligvis have større træfsikkerhed.

Og træfsikkerhed kan blive et nøgleord, for Real Madrid er ikke bare oppe mod et hårdt kæmpende Dortmund-forsvar, man står måske også over for Tysklands bedste målmand i Kobel.

Dortmund står til gengæld over for verdens bedste målmand. Thibaut Courtois er tilbage og naturligvis står belgieren i finalen og det er en markant forstærkning, selv om sygdomsramte Lunin har gjort det godt undervejs i sæsonen.

Real Madrids defensiv har dog i løbet af sæsonen vist svaghedstegn ved indlæg og det er også et punkt, som man skal være særligt opmærksomme på i kampen, hvor Nicklas Füllkrug kan blive en trussel i luftrummet.

I banens anden ende vil Jude Bellingham givetvis være særligt motiveret med udsigten til mødet med sin tidligere klub og han får god støtte af verdens bedste spiller netop nu, Vinícius Junior, som synes ustoppelig og som før har afgjort en CL-finale. På vejen til finalen har brasilianeren været vigtigste spiller med flere afgørende aktioner.

Og så er der naturligvis fokus på Toni Kroos, som spiller sin uigenkaldeligt sidste kamp for Real Madrid og naturligvis gerne vil slutte karrieren af med CL-trofæet og den tyske verdensklassespiller bliver endnu en gang særdeles vigtig på den centrale midtbane, hvor han får selskab af løbestærke Fede Valverde og Eduardo Camavinga.

På bænken kan Carlo Ancelotti dog glæde sig over at råde over et arsenal af muligheder, hvis det skulle blive nødvendigt og spillere som Lucas Vázque< Militao, Modric, Brahim, Arda Güler og Joselu vil naturligvis være stærke muligheder, hvis kampen skulle kræve det.

Der er kampstart kl. 21.00 og opgøret kan naturligvis følges på 3+.

Real Madrids foventede hold: Courtois, Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy, Kroos, Camavinga, Fede Valverde, Bellingham, Rodrygo, Vinícius.

Seneste artikler...