The Athletic: Reinier kan være på vej til England

Da Reinier blev købt i Brasilien var han i samme båd som Rodrygo og Vini Jr., men mens de to har slået igennem i Real Madrid og er etablerede spillere på det brasilianske landshold, har historien været en anden for Reinier.

Han er aldrig slået igennem i Real Madrid, og hans lejeophold i Borussia Dortmund, Girona og Frosinone har også været undervældende.

Derfor er det sikkert og vist, at han ikke skal optage en plads i Real Madrids trup, og nu undersøger engelske Norwich City muligheden for at tilknytte ham.

Englænderne har danske Johannes Hoff Thorup som træner, og en lejeaftale vil inkludere en købsoption. Real Madrid vil endda dække en væsentlig del af brasilianerens løn, såfrem en handel går igennem.

Seneste artikler...