En debutsæson til historiebøgerne: Mbappé i hælene på CR7 og Bam Bam
Kylian Mbappé blev efter Villarreal-kampen, hvor han scorede begge målene i 2-1-sejren, spurgt ind til sin flotte debutsæson bedømt på antallet af mål, og her følger en yderligere redegørelse for de store spillere, han blander sig med på det parameter.
Han scorede sit mål nummer 30 og 31 i sæsonen, og dermed overgik han brasilianske Ronaldo Nazário, der scorede 30 mål i sin første sæson i klubben. Derudover er han nu kun to mål efter de 33, som Cristiano Ronaldo scorede i sin første sæson i 2009/10, men portugiseren gjorde det dog på væsentligt færre kampe. Grundet skader spillede han kun 35 kampe, mens Mbappé allerede har deltaget i 44, og mens Cristiano Ronaldos målsnit lå på et mål hver 88. minut, scorer Mbappé, hver gang der er gået 119 minutter. Derudover er tallene på henholdsvis 0,94 og 0,70 mål per kamp.
Men ikke desto mindre er Mbappé altså ved at overgå den legendariske portugiser, der også bar nummer 9 i sin første sæson i Real Madrid, men der er endnu et stykke vej op til Iván Zamorano. Chileneren lagde nemlig ud med 37 mål i sin første sæson i klubben i 1992/1993, men her er antallet af klubkampe i disse år naturligvis til Mbappés fordel.
For selvom Real Madrid har spillet et hav af kampe allerede, skal man som minimum spille 16 flere fordelt på LaLiga, Copa del Rey, Champions League og klub-VM, og det tal kan komme helt op på 24, hvis man når så langt som muligt i alle turneringerne. Dermed skulle de seks mål op til Zamoranos rekord altså snildt være til at slå for den målfarlige franskmand.